1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri

1100 Pilot ve Kabin Memuru İşinden Oldu

1100 Pilot ve Kabin Memuru İşinden Oldu
Norwegian Airlines
2

Norveçli ünlü hava yolu şirketi  Norwegian Airlines uzun mesafe uçuşları durdurma kararı aldı. Bu durumun neticesi olarak da 1100 pilot ve kabin memuru işinden oldu.

Korona virüs süreci özellikle havacılık sektörünü oldukça fazla etkiledi. Birçok hava yolu şirketi küçülmeye giderek bir takım kararlar aldı.  Norwegian Airlines hava yolu şirketinde de bu durum işten çıkarılmalarla sonuçlandı.

Pandemi sürecinin en çok etkilediği alanlardan biri olan havacılık sektöründe iş kaybı yaşanması gibi durumlar sık sık duyuluyor. Bu iş kayıpları ciddi sonuçlar doğurmaya devam ediyor. BBC kanalında yer alan haberlere göre; Mart ayından bu güne dek uzun mesafe uçuşlarını durduran ve Boeing 787 tipi uçaklarını parka çeken Norwegian Airlines’da toplam 1100 pilot ve kabin memuru işsiz kaldı.

Bu rakam oldukça fazla bir şekilde gerçekleşti. Özellikle uzun mesafe uçuşlarda görev alan pilot ve kabin memurlarının 1 seneye yakın zamandır yapılamayan uçuşlar sebebiyle işlerinden ayrılmak zorunda kaldığı dile getirildi.

Norwegian Airlines CEO’su Jacob Schram; ‘Pandemi süreciyle birlikte kısa mesafe uçuşlarına yoğunlaşmak zorunda kaldık. Elbette mümkün olduğunca az sayıda personelimizle yollarımızı ayırma planları yaptık fakat bu planlar bazen başarılı olamayabiliyor’ diye konuştu.

Norwegian Airlines geçtiğimiz senenin Ağustos ayında yapılan açıklamada 442 milyon sterlin zarar ettiğini de duyurmuştu. Bu durum sadece Norveç’de değil dünyanın birçok bölgesinde yaşanıyor.

Aşılama sürecinin hız kazanması ve uygulamanın yaygınlaşması ile birlikte sadece havacılık sektörü değil tüm alanlarda normalleşmeye geçileceği düşünülüyor. Ancak tabi ki bu normalleşme biraz zaman alacaktır. İçinde bulunduğumuz süreçte özellikle hava yolu şirketleri yeni projeler geliştirerek süreci minimum zarar ile kapatmaya çalışıyorlar. Fakat her şirket o kadar başarılı olamayabiliyor.

Dilerseniz ”İspanya’da Kar Yağışı Sebebiyle Yüzlerce Kişi Mahsur Kaldı” haberimize de BURADAN ulaşabilirsiniz

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. 3 sene önce

    Yazıdan da anlaşılıyor ki Norwegian Airlines pandemi sebebiyle büyük zarara uğramış bu durumu da nispeten böyle halletmek istiyor. İsteyerek yapılmadığı aşikar fakat bu pandemi yazıda da bahsedildiği üzere sadece havayolu şirketlerine değil herkesi zarara uğrattı. İnşallah bu süreç hızlı biter de herkes tekrardan işine kavuşur ne de olsa ekmek parası

  2. Yazık ya ama yapacak birsek yok bu korona virüsü her sektörü her şeyi etkiledi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir