1. Anasayfa
  2. Uçak Kazaları

1999 Atlantik Uçak Kazası Sebepleri

1999 Atlantik Uçak Kazası Sebepleri
0

Takvimler 1999’un 31 Ekimini gösterirken New York JFK Havalimanı’ndan, Kahire’ye gitmek üzere bir yolcu uçağı havalandı. Mısır Hava Yolları’na ait 217 yolcusu olan uçağın uçuş ekibi Mısırlı pilotlardan ve yardımcı pilotlardan oluşuyordu. Kalkışından kısa süre sonra düşmesi gerek yerli gerekse ulusal basında oldukça dikkat çekmiş ve pek çok komplo teorisinin türemesine sebep olmuştur.

Kazanın Olası Sebepleri

1999 Atlantik uçak kazası sebepleri, günümüzde tartışmalara konu olmuş, FBI araştırmalarıyla bile kesinlik kazanmamıştır. Kalkışını sorunsuz tamamlayan Flight 990, yerden yaklaşık 10 bin metre yukarıda yol almaya başlamıştı. Esas kaptan pilot olan Ahmed el-Habashi, koltuğunu bir süre için ikinci pilot Cemal el-Batuti’ye teslim edip arka tarafa geçtiğinde uçak otomatik pilottaydı. Sorunsuz bir kalkışın ardından dümeni otomatik pilota bırakmak normaldi.

Buraya kadar olanlar neredeyse kesin. Ancak bundan sonrası tahminlere ve uçağın Kara Kutusundan alınan verilerle konuşma kayıtlarının çözülmesine dayanıyor. Bunlara göre olay tahminen şöyle gerçekleşti: İkinci pilot el-Batuti, lövyenin (uçakları kontrol etmekte kullanılan kumanda kolu) yanındaki otomatik pilot düğmesine basıp kontrolü ele aldı.

Bir süre uçağı düz şekilde kullanmaya devam ettikten sonra lövyeyi iterek uçağın burnunu Atlantik Okyanusu’na indirmeye başladı. Uçak büyük bir hızla ve dengesiz şekilde alçaldığı sırada uyarı ışıkları ve sesleri pilotu ikaz ediyordu. Durumun farkına varan esas pilot hızla kokpite dalıp durumu düzeltmesi için Batuti’ye bağırıp çağırmaya başladı.

Sessiz Bir Dalış

Okyanusa doğru büyük bir hızla inmeye, daha doğrusu çakılmaya devam eden uçak bir türlü gerekli irtifayı kazanmıyordu. Dalış sırasında uçağın hızı yaklaşık 950 kilometreye ulaşmıştı. Habashi’nin müdahalesiyle kısmen yükselen uçak bu hareketten sadece saniyeler sonra soğuk sulara sessiz bir dalışla gömüldü.

Kazadan sonra gerek uçakları üreten Boeing firması gerekse FBI kendi araştırmalarını başlattılar. Araştırmalarda teknik arızalardan, pilotların psikolojik değerlendirmesine kadar her şeyden şüphelenildi. Araştırma derinleştirildikçe daha fazla soru açığa çıktı. Günümüzde bunun bir pilot intiharı mı yoksa teknik bir kaza mı olduğu hala kesin bir şekilde açıklanmış değil.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir