1. Anasayfa
 2. Havacılık Haberleri

2020 Pilot Maaşları Ne Kadar? ( THY, PEGASUS )

2020 Pilot Maaşları Ne Kadar? ( THY, PEGASUS )
0

Günümüzün en popüler meslek gurupları arasında yerini alan pilotluk mesleğinde çoğu genç pilot olmanın hayallerini kurmaktadır. Fakat bir pilot olmak için birçok sınav ve testten geçilmektedir. Bu iş sanıldığı kadar kolay olmasa da bu mesleği icra edebilmek ve hayallerinin peşinden koşmak için büyük emekler veren pilot adayları bulunmaktadır. Dünyanın en havalı meslekleri arasında yerini alan pilotlar, yüksek maaş ve rahat çalışma imkânlarına sahipler.

 

Sınıflarına Göre Pilot Maaşları

 • Türk Hava Yolları (THY)yardımcı pilot maaşları; hava trafik denetimi ve uçaktaki kontrolleri sağlayan kişiye yardımcı pilot denilmektedir. Bir Türk hava yollarında çalışan yardımcı pilotun ortalama aldığı maaşı 20.000 – 25.000 TL arasındadır.
 • Türk Hava Yolları (THY)kaptan pilot; uçağı resmi olarak uçuran uçaktan komple sorumlu olan kişiye verilen isimdir. Türk Hava Yollarında (THY) çalışan bir kaptan pilotun maaşı 40.000-45.000 TL arasında değişkenlik göstermektedir.
 • Pegasus yardımcı pilot maaşları; Pegasus hava yolu şirketinde çalışan bir yardımcı pilot ortalama 15.000 – 25.000 Arası maaş almaktadır.
 • Pegasus kaptan pilot maaşları; Pegasus hava yolu şirketi kaptan pilotlar için ortalama aylık 40.000 – 50.000 TL arası ödeme yapmaktadır.

Dünya Devi Hava Yolu Firmalarının Verdiği Pilot Maaşları

 • Dünyanın en iyi ve en büyük bir diğer hava yolu şirketi olan Emirates hava yolları şirketi A380 ve B77 tipi uçakları kullanan pilotlara ortalama 60.000 TL kadar maaş ödemesi yapmaktadır.
 • Katar’ın en büyük hava yolu şirketi olan Katar hava yolları pilotları için yıllık en az 110 bin dolar uçuş ödemesi yapmaktadır.
 • Singapur Airlines ise uçuş pilotlarına aylık ortalama 10 bin dolar kadar maaş ödemesi yapmaktadır.
 • Alman dünya markası Lufthansa ise pilotları için yıllık ortalama 180.000 Euro kadar maaş ödemesi yapmaktadır.
 • Amerika devi AmericanAirlines hava yolu şirketi ise pilotlarına yıllık ortalama 140.000 dolar kadar maaş ödemesi yapmaktadır. Bunun yanı sıra uçuş saatine ve planlarına göre fiyatlar değişiklik göstermektedir.
 • Yine bir Amerika firması olan Detlaairlines ise pilotların kariyer ve tecrübe seviyesine göre ortalama 50.000 – 250 .000 dolar maaş ödemesi yapmaktadır.
 • Virgin Australia; Avusturalya’nın en büyük hava yolu şirketi Airbus A330 tipli uçağı kullanan pilotları için yıllık 170.000 dolar kadar ödeme yapmaktadır.
 • MalaysiaAirlines; Malezya’nın en büyük hava yolu şirketi pilotları için yıllık 110 bin dolar kadar ödeme yapmaktadır.
 • SwissInt’lAirlines; İsviçre’nin en büyük hava yolu şirketi pilotları için yıllık ortalama 130 bin dolar kadar maaş ödemesi yapmaktadır.

 

Sizlere sivil hava yolu firmalarında çalışan uçak pilotlarının ortama maaş değerlerini derlemiş olduk. Şimdi gelelim helikopter pilotu maaşlarının ne kadar olduğuna…

Öncelikle bir helikopter pilotu olabilmeniz için sivil havacılık eğitimi vermekte olan kurslardan helikopter pilotluğu sertifikasına sahip olmanız gerekmektedir. Almış olduğunuz bu sertifika sadece Türkiye’de tüm uluslararası hava yollarında geçerli olacaktır. Diğer yandan ise bu sağlık durumunuzun tıpkı uçak pilotluğunda aranan özelliklere denk olması gerekmektedir. Her şeyi tamamladıktan sonra artık helikopter pilotu olmak için hazırsınız demektir. Ortalama bir helikopter pilotunun aldığı maaş 10.000 – 50.000 TL arası değişiklik göstermektedir.

Drone Pilotluğu

Günümüz teknolojisinin gelişmesiyle havacılık sektörü de gelişti. Artık sadece hava da uçaklar, heronlar veya helikopterler değil, drone tarzından küçük etkili teknolojik uçaklarda yer almaktadır. Şuan kullanım alanları pek yaygınlaşmasa da yakın bir gelecekte drone pilotluğuna da ihtiyaç duyulacaktır.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir