1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

2021 Devlet Filosunda Hangi Uçaklar Var?

2021 Devlet Filosunda Hangi Uçaklar Var?
0

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Milletvekili Utku Çakırözer’in TBMM’deki bütçe görüşmeleri sırasında sunduğu önergeye yanıt vererek Cumhurbaşkanlığı envanterine kayıtlı 8 uçağın bulunduğunu bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı’na ait uçaklar, TBMM bütçe görüşmelerinde de gündeme oturdu. CHP’li Çakırözer, görüşmelerin ardından Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay’a, Cumhurbaşkanlığı’na ait uçak sayısı soruldu.

Oktay, Çakırözer’in sorusuna yazılı yanıt verdi. Konuyla ilgili sorulara ilk kez yanıt veren Oktay, “Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı envanterine kayıtlı 8 uçak mevcuttur” dedi.

Hangi Uçaklar Bulunuyor?

Filoda Boeing 747-8, Airbus A340-500, A330-200, A319 ve A318, iki adet Gulfstream G550 ve bir de adet Challenger tipi özel uçak bulunuyor.

“BU KADAR VIP UÇAK KABUL EDİLEMEZ”

Cumhurbaşkanlığı’ndan gelen yanıtla ilgili konuşan CHP’li Çakırözer, sadece bir kişinin 8 uçağı bulunmasının çok fazla olduğunu söyleyerek, “Bunlar sadece Cumhurbaşkanı’nın uçakları. Genelkurmay Başkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı’na ait VIP uçaklar da eklendiğinde bu sayı 15-16 civarına ulaşmakta. Bakanlıklar ile diğer kamu kurum ve kuruluşlarında bulunan VIP uçak sayısı eklendiğinde Türkiye, dünyanın en fazla VIP uçağına sahip ülkesi. Bu kadar VIP uçak kabul edilemez” açıklamaların da bulundu.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir