1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri

ABD’den 600 Milyon Dolarlık SİHA Satışı!

ABD’den 600 Milyon Dolarlık SİHA Satışı!
ABD'den tayvana 600 milyon dolarlık siha satışı
0

Tayvan’dan Büyük Alım

ABD kaynaklarından gelen bilgiye göre Tayvan’a 600 milyon dolarlık SİHA satışı yapılacağı bildirildi.

ABD’li kaynaklardan aktarılan bilgilere göre ABD tarafından Tayvan’a 600 milyon dolarlık silahlı insansız hava aracı (SİHA) gönderileceği bildirildi. ABD Dış İşleri tarafından yapılan açıklamada 4 adet 4 MQ-9 Reaper  model SİHA’nın ekipmanlarıyla birlikte satışının onay sürecinden geçtiği söylendi.

Özellikte ülkemizdeki başarısı ile dünya çapında bir ün kazanan SİHA’lar bildiğiniz gibi tanklardan, tüfeklerden ve diğer silahlı araçlardan çok daha üstün bir teknoloji ile çalışmaktadır. Tayvan SİHA alımı ile havacılık gücünü ve savunmasını oldukça arttırmış oldu.

Tayvan’a satılan SİHA’lar ve ekipmanlarının 600 milyon dolar değerinde olduğu yapılan açıklamada özellikle vurgulandı, “Önerilen satış, Tayvan’ın silahlı kuvvetlerini yenileme ve güvenli bir savunma yeteneğini sürdürme çabalarını destekleyerek Amerika’nın ekonomik, ulusal ve güvenlik çıkarlarına hizmet etmektedir. Önerilen bu satış, Tayvan’ın güvenliğini yükseltmesi ile bölgedeki siyasi istikrarı, askeri dengeleri, ekonomisini ve gelişimini sürdürme aşamasında destek olacak.” ifadelerine yer verildi.

ABD SİHA satışı ile dünya basınında gündem oldu. SİHA teknolojileri geliştiren ülkeler, uluslararası alanda oldukça geniş bir pazar yarattı. Bu satışın, Tayvan’ın istihbarat gücünü ve denetim ile keşif kabiliyetlerini destekleyerek savunmasını arttıracağı aktarılan açıklamada, Ada’ya yapılabilecek askeri müdahalenin engellenmesine yardımcı olabileceğine de dikkat çekildi. Yapılan açıklamada, SİHA satışı konusunda Kongre’nin bilgilendirildiği de aktarıldı.

Çin, Daha Önce Yaptırım Uygulayacağını Bildirmişti

ABD Dışişleri Bakanlığı daha önce, Tayvan’a 21 Ekim’de 1,8 milyar dolar değere sahip F-16 uçaklarında kullanılan füze sistemleri ve HIMARS roket sistemlerinin, 27 Ekim’de de 2 milyar 370 milyon dolar değere sahip Harpoon Kıyı Savunma Sistemi ile ilgili ekipmanın ve mühimmat satışına onay vermişti. Daha sonra Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, 22 Ekim’de yapmış olduğu açıklamada, ülkesinin ABD tarafından planlanan silah satışlarından vazgeçmesi gerektiğini belirterek Tayvan ile askeri temasları durdurma çağrısında bulunmuştu.

Dilerseniz ”Southwest’de Kıyafet Skandalı!” haberimize de BURADAN ulaşablirsiniz.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir