1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

AnadoluJet’in Geleceği Ne Olacak?

AnadoluJet’in Geleceği Ne Olacak?
1

Türk Hava Yolları  Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, katıldığı bir televizyon programında gündeme dair bilgiler verdi. Aycı, pandemi döneminde yaşananları anlattı.

Aycı özetle şunları söyledi: “Anadolujet’i nerede konumlandıracağımıza dair uluslar arası danışmalarımızla ve ekibimizle çalışıyoruz. Bir ultra-low cost markası oluşturmak için uğraşıyoruz. Bu oluştuktan sonra ileride stratejik ortaklıklar olabilir mi? Evet. Olabilir. Teklifler de var şu anda. Adım adım takip ediliyor. Turkish Cargo’ya da teklifler var bilişime de teklifler var.”

“ÜZERİNDE GÜNEŞ BATMAYAN BİR OPERASYONDAN BAHSEDİYORUZ”

“Üzerinde güneş batmayan bir operasyonu olan şirketten bahsediyoruz. Dünya’da 7/24 operasyon yapan, dünyanın 4 büyük network taşıyıcısından biri olan, en fazla uluslar arası yolcu taşımada ilk 6’da olan ve şuan itibariyle dünyada en çok uçan 5 havayolundan biri olan şirketten söz ediyoruz. Kargoda yüzde 5 pazar payı olan bir şirketten bahsediyoruz. İştirakleriyle birlikte koltuktan galley üretimine kadar üretim yapan, teknik hizmetlerini her geçen gün daha geliştiren, ar-gesini büyütüp geliştiren bir sistemden bahsediyoruz. Yer hizmetlerinden catering şirketlerine ve bunun içerisindeki akaryakıt şirketinden diğer şirketlere kadar çok büyük bir eko-sistemden bahsediyoruz.”

“SUNEXPRESS ANTALYA’NIN BEL KEMİĞİ OLDU”

“Bunun yanında SunExpress’i de çok farklı bir konuma kavuşturduk. Bir anda Antalya’nın bel kemiği hava yolu şirketi haline geldi. Batı Avrupa ile Antalya arasında Türk turizminde bel kemiği oldu. Bu alanda Antalya’da pazar payı yüzde 65’e ulaşan bir şirket oldu.”

PRATT&WHITNEY İLE ORTAKLIK BİTİYOR MU?

“Galley üretmiştik, mutfak ünitesi üretmiştik… Şimdi de lavabo ünitesi üretmeye çalışıyoruz. Arkadaşlar bir prototipini yaptı. Ekonomi sınıfı için koltuk üretmiştik. Şimdi business class koltukları üzerinde çalışılıyor. Turkish Engine Center’da arkadaşlarımız çeşitli tecrübeler edindi. O tecrübeleri geliştirmeye ve yeni iş birlikleri yapmaya hazırlanıyoruz. Belki ortak değiştirme gibi değişimler yaşayabiliriz. Yenilikler gelebilir”

“THY TEKNİK KANATLANIP UÇACAK”

“MRO’da daha fazla yurt dışına açılma planlarımız var. Biz THY Teknik olarak belki çok fazla ilan etmiyoruz ama bugün Awacs uçaklarının bakımları bile bünyemizde yapılıyor. Savunma sanayiinde kullanılan birçok hava aracına bakım-onarım hizmeti veriyoruz. Şu ana kadar daha geri planda olan bir şirketimizde ama bundan sonra diğer küresel oyuncular gibi davranacak. Onlar da bundan sonra kanatlanıp uçacak. Uçak içi eğlence programlarını HAVELSAN ile ortak yazan CORNEA Aero Systems adında bir şirketimiz de var. Onlar da bir takım hazırlıkları da yapıyorlar. Uçak içerisinde pek çok yeniliği getirebilecek bir ekipten bahsediyoruz.”

THY UÇUŞ AKADEMİSİ’NDE NELER OLUYOR?

“Uçuş Akademisi’nde yenilikler var. Uçuş saatlerinde çok büyük verimlilik sağladılar. Yaklaşık yüzde 60’ın üzerinde bir verimlilik var. Akademimizi çok iyi bir hale getirdiler. Yeni bir lideri var orasının, yönetimi yenilendi. Yeni bir vizyon konuldu. Onların da çalışmalarını beğeniyorum. Şu an Uçuş Eğitim Başkanlığı yapan arkadaşımız ile akademinin başındaki arkadaşımız uyumlu çalışıyor. Önümüzdeki dönemde istediğim şey uçuş emniyeti çalışmalarının daha fazla geliştirilmesidir.”

HİJYENDE DIAMOND SERTİFİKASI ALDIK

“Biliyorsunuz bu yıl güven ve sağlık bakımından büyük bir ödül aldık. Diamond ödülü aldık. Dünyada 600 havayolu şirketi değerlendirildi ve bunlardan 10’dan azına diamond sertifikası verildi. Biri de biz olduk. Bunun haricinde APEX tarafından üst üste beşinci kez THY ‘Global beş yıldızlı hava yolu’ olarak ödüllendirildi. Bildiğiniz gibi Skytrax ile artık çalışmıyoruz.”

YENİ KARGO TERMİNALİ NE ZAMAN AÇILACAK?

“Yeni tesisler bittikçe birimlerimizi birer birer İstanbul Havalimanı’na taşıyoruz. Yeni kargo terminalimiz dünyanın en modern ve en önemli terminallerinden biri oldu. Tek çatı altında Türkiye’nin en büyük endüstriyel binası oldu. Son derece teknolojik robotik sistemlerle donatıldı. En küçük gönderi ve kargoların bile özenle depolanacağı muhteşem bir akıllı tesis oldu. Mayıs ayının sonuna kadar açacağız. Umarız Sayın Cumhurbaşkanımızın da teşrifleriyle, bizi onurlandırmasıyla açılışımızı yaparız. Türkiye’nin gurur duyacağı devasal bir tesis oldu.”

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Şubat 7, 2021

    Anadolu Jet Türkiye için uluslararası bir alanda önemli şirket umarım bu düşünceler doğrultusunda güzel şeyler yapılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir