1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri

Antalya Yolcu Sayısında Rekor Kırdı

Antalya Yolcu Sayısında Rekor Kırdı
Antalya Yolcu Sayısında Rekor Kırdı
0

Günlük 100 Bin Yolcu!

Akdeniz’in incisi Antalya diğer rakipleri olan Mayorka, Girit, Rodos ve Dubrovnik gibi turistik bölgeleri geride bırakarak eylül ayında günlük 100 bin yolcu sayısına ulaştı.

Milyonlarca turistin ilk adresi olan Antalya, 2020 yılında da en çok uçuş yapılan bölgelerden biri oldu. Antalya’da hava trafiğinde de oldukça fazla yoğunluk yaşanıyor. Antalya Havaalanı Genel Müdürü Bilgihan Yılmaz yaptığı açıklamada, 1 Ocak-30 Eylül sürecinde Antalya havalimanına 22’si Türkiye’den ve 157’si yurt dışından olmak kaydı ile 179 noktadan uçuş yapıldığını söyledi. Senenin başından eylül sonuna kadar dış hatlarda 30 bin 97, iç hatlarda da 17 bin 272 uçağa hizmet verildiğini dile getiren Bilgihan Yılmaz, sadece eylül ayında 9 bin 710’u dış hat olmak üzere 12 bin 344 uçağın iniş yaptığını bildirdi.

“EN FAZLA YOĞUNLUK AĞUSTOS-EYLÜL AYLARINDA YAŞANDI”

Yılmaz, Antalya uçak seferleri ile 9 ayda yerli ve yabancı 7 milyondan fazla yolcuya hizmet verildiğini belirterek, “Dış hatlarda gelen ve giden 4 milyon 704 bin 276 yolcu, iç hatlarda da 2 milyon 365 bin 592 ziyaretçimize hizmet verdik. En yüksek yoğunluğu ise ağustos ve eylül aylarında yaşadık. Sadece eylül ayında dış hatlarda 1 milyon 903 bin 807 yolcuyu bölgemizde ağırladık. Bu rakam İç hatlarda 349 bin 597 olarak gerçekleşti.” diye belirtti. Yolcuların hemen hemen yüzde 50’sini Rusların oluşturduğunu belirten Yılmaz, 9 ay içinde Rusya’dan 494 bin 202 turistin ağırlandığını ifade etti. Yılmaz, ilk 5’te Ukrayna, İngiltere, Almanya ve Polonya gibi ülkelerin yer aldığını bildirdi.

Fraport TAV Antalya Havalimanı Genel Müdürü Deniz Varol ise Covid-19 döneminde Antalya Havalimanı’nda uluslar arası alanda turizm destinasyonlarına oranla önemli bir yoğunluk yaşandığını belirtti. Özellikle Akdeniz’de yer alan ülkeler arasındaki en güçlü rakibinin Mayorka olduğunu ve uçuş rakamlarında Mayorka’nın geride bırakıldığını belirten Varol, “Ekim ayı rakamları da bizleri sevindirdi ve yoğun bir hafta sonuyla Ekim ayına hızlı başladık. Bu güzel ilerleyiş ekimde de devam edecek gibi gözüküyor. Antalya uçak seferleri ile 100 bin yolcu sayısına ulaştığımız dönemler oldu. Değişen işleyiş ve zorluklara rağmen aylar sonra günde 100 bin rakamına şahitlik ettik.” ifadelerini kullandı.

Dilerseniz ”Qatar Airways’dan Öğretmenlere Ücretsiz Bilet” haberimize de BURADAN ulaşablirsiniz.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir