1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Aşı Olmayanlar Uçağa Binebilecek Mi? 2021

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yaptığı açıklamaların ardından gündeme gelen PCR testi hakkında detaylar merak ediliyor. Aşısız çeşitli alanlarda zorunlu hale getirilen PCR testi hakkında PCR testi zorunlu mu konusu merak ediliyor. Peki, Uçağa binerken aşı zorunlu mu?

Aşı Olmayanlar Uçağa Binebilecek Mi? 2021
0

Uçağa Biniş Yaparken Aşı Zorunlu Mu?

Yaklaşık 5,5 saat süren Cumhurbaşkanlığı Kabinesi Toplantısı sonrasında kameraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan “Aşı olmayan öğretmen ve üniversite öğrencilerinden PCR testi isteneceğini belirten Erdoğan, “Okullarda 6 Eylül’de yüz yüze eğitimin başlamasıyla birlikte öğrencilerle irtibatlı ancak henüz aşı olmamış öğretmen ve diğer personelin haftada en az 2 defa PCR testi yaptırmasını isteyeceğiz. Aşı olmayan üniversite öğrencilerimiz ve üniversite çalışanlarımızdan da düzenli PCR testi yaptırmalarını talep edeceğiz. Uçak ve şehirlerarası otobüs yolculuğu, konser, tiyatro ve sinema gibi insanların toplu olarak bulunduğu faaliyetler için zorunlu PCR testi uygulamalarını devreye alacağız” şeklinde konuştu.

Aşısız Uçağa Binilir mi?

Alınan son kararlarla toplum sağlığını korumak adına aşı olmadan uçakla seyahat etmek isteyenlere şehirlerarası uçuşlarda da PCR testi zorunluluğu getirildi. Uçuşlardan önce biletinizi alırken mutlaka HES kodu bildirmeniz gerekiyordu. Yapılan yeni düzenleme ile artık HES kodu ile birlikte aşı olmayanlar negatif PCR testi sonucunu göstermesi gerekiyor. Yine tek doz aşı yaptıranlar da negatif sonuçlanmış PCR testi ile uçağa binebilir. Yurt dışına seyahat edecek yolcuların gidecekleri ülkelerde negatif PCR testi isteniyorsa mutlaka covid-19 testi yaptırmalı ve sonucun negatif olması halinde uçağa binmelidir. Bazı ülkeler de aşı olmadan ülkeye girişin mümkün olmadığını bildirdiği için bu ülkelere giderken mutlaka aşı olduğunuza dair belgelerinizin yanında bulunması gerekmektedir.

Aşı Olmadan Otellerde Konaklanıyor mu?

Otellerin pek çoğu koranavirüs önlemi aldı ve oteller güvenli turizm sertifikasıyla hizmet veriyor. Turizm çalışanlarının birçoğu aşılanmış ve gerekli eğitimleri alarak hizmet vermeye hazırlanmıştır. Otellere rezervasyon yaptırırken mutlaka HES kodu bildirilmesi zorunlu olsa da aşı olma zorunluluğu bulunmuyor.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir