1. Anasayfa
  2. Uçak Kazaları

Boeing 737 Uçak Kazasının Perde Arkası

Boeing 737 Uçak Kazasının Perde Arkası
0

Uçak yolculuğu son 50 yıldır hayatımızda olan bir imkan olmaktadır. Nitekim ilk zamanlarda zengin kesimlerin yararlandığı bu yolculuk günümüzde oldukça uygun bir hale gelmiş ve hemen herkesin kullanabileceği bir yolculuktur. Neticede teknoloji durağan bir şey olmamakta her an yeni bir gelişme yaşanmaktadır. Bu gelişmeler ise bir sonraki için bir çıkış noktası olmaktadır ve tüm bunlar bir bileşke olarak bilinmekte ve bu kapsamda hareket edilmektedir. Neticede kısa bir geçmişe sahip olan uçak teknolojisi günümüzde de gelişim halindedir ve son modern bir hal ile kendisini gösterir. Günümüzde son model uçaklardan bir tanesi Boeing 737 olmaktadır. Bu uçak modeli çok büyük bir beklenti ile beklenirken ilk çıktığı ve hizmet vermeye başladığı dönemlerde oldukça korku dolu anlara sebep olmuştur ve kısa sürede piyasadan çekilmiştir. Neticede Boeing 737 modeli uçak piyasaya girer girmez ilk yolculuklarında birçok kazaya sebep olmuştur. Bu durum sonucunda da Boeing 737 model uçak piyasadan çekilmiştir. Nitekim bu kapsamda birçok görüş ortaya atılmıştır. Ancak boeing 737 uçak kasasının perde arkası tam olarak bilinmemektedir.

Boeing 737 Uçak Kazası

Yaşanan son iki uçak kazası da Boeing 737 modeller ile olmuştur. Üstelik bu modeller piyasaya yeni çıkan modeller olmaktadır. Bu yönü ile oldukça dikkat çeken kazalar olmuşlardır. Boeing 737 uçak kazaları kısa aralıklarla olmuştur. İki kaza da Afrika kıtası üzerinde olmuştur. Her iki kazanın benzer yönleri bulunur.

Boeing 737 Uçak Kazası Neden Oldu?

Piyasaya sürüldükten çok kısa bir süre sonra 2 büyük kazaya sebep olan bu modeller için ortaya birçok komplo atılsa da uçaklara ait kara kutular birçok somut bilgiyi ortaya koymaktadır.

Buna göre kara kutulardan alınan bilgilere göre kalkıştan 6 dakika sonra düşük feet de normalden fazla hız yapıyor. Ardından yüksekliğini artırıyor fakat kontrolünü kaybediyor. Kule ile yapılan görüşmenin 1 dakika sonrasında radardan kayboluyor. Her iki kaza da uçak hızı ve burun kontrolsüzlüğünden kaynaklanmaktadır.

Kazaların Ardından Ne Oldu?

Kısa aralıklar ile hem Endonezya hem de Etiyopya üzerinde kaza yapan 737 Boeing modelleri için kısa sürede bir dizi işlem yapılmıştır. Buna göre ilk etapta siparişler durdurulmuştur. Ardından uçuşlar da bu model için iptal edilmiştir. Bir kriz masası oluşturulmuştur ve ABD ulusal hava ajansı bu modelin üretimini durdurmuştur.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir