1. Anasayfa
  2. Uçak Kazaları
Trendlerdeki Yazı

Bulgaristan Savaş Uçağı Düştü, Pilot Aranıyor

Bulgaristan Savaş Uçağı Düştü, Pilot Aranıyor
0

Bulgaristan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada eğitim sırasında uçuş yapan MIG-29 tipi uçağın düştüğü belirtildi. Uçağın yerel saat ile 00.45’te bağlantısının koptuğu açıklaması yapıldı. Pilotların durumu hakkında ise henüz bilgi bulunmuyor.

Bulgaristan Savaş Uçağı Düştü

Bulgaristan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada MIG-29 tipi savaş uçağının yerel saat ile 00.45’te bağlantısının koptuğu ve Karadeniz’in Şabla Burnu açıklarında düştüğü belirtildi. Açıklamada pilotların durumu hakkında bilgi verilmezken pilotları arama çalışmalarının da devam edildiğine vurgu yapıldı.

Olay sonrasında Bulgaristan Başbakanı Stefan Yanev ve Savunma Bakanı Georgi Panayotov uçağın düştüğü bölgeye gitti. Söz konusu uçak Uluslararası Şabla 2021 Askeri Tatbikatı kapsamında görev alıyordu. 7 Haziran’da başlamış olan ve 11 Haziran’a kadar süren tatbikatta Bulgaristan uçaklarının yanında ABD ve Sırbistan uçakları da yer alıyor.

Yaşanan kaza sonrasında ise tatbikat çalışmalarına ara verildiği öğrenildi.

MIG-29 Özellikleri Neler?

Düşen uçak MIG-29 esasında 1983 tarihli bir modele dayandığından daha önceden de arızalar ile gündeme gelmişti. Sovyet yapımı olan uçak, dördüncü nesil jet uçakları arasında bulunuyor. Dönemine göre üstün manevra özelliklerine sahip olan model, ilk iki alternatifli hava alıklarına sahip bulunuyor. Ham zeminli pist kalkışı yaparken yerden fırlayacak olan cisimlerin motor için herhangi bir sorun yaratmaması için ön hava emişlerinin kapatıldığı modelde gövde üzerinde kokpitin iki yanında bulunan klapeler açılarak emiş mümkün oluyor.

Aynı zamanda model ilk turbofan motorlu hava muharebe uçağı olarak da bilinmektedir. Tek kişilik olarak bu uçağın benzerleri NATO ülkeleri tarafından F-15 ve F-16 olarak kullanılmaktadır. Halihazırda SU27’ler ile birlikte Rus Hava Kuvvetleri’nin ana avcı uçağı modeli konumunda kullanılmaktadır.

Son olarak MİG29SMT modeli geliştirilmiş ve teknolojik özellikler ile donatılmıştır. Elektronik cihazların yanında menzili de 3500 km’ye çıkarılmıştır. Kara saldırı görevlerini de yapabilecek şekilde geliştirilen modelde üstün manevra yeteneği de dikkat çekmektedir. İlk kaska modeli nişanlama sistemine sahip olan model esasında nükleer bir saldırıya bile karşı koyacak şekilde tasarlanmıştır. Fakat modellerde düzenli bakımlar sağlanmadığında özellikle havada denge konusunda sorunlar sık olarak yaşanıyor.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir