1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri

Dünyada En Fazla Uçak Kazası Olan Ülkeler

Dünyada En Fazla Uçak Kazası Olan Ülkeler
2

Havacılık konusunda güven sorunu yaşayan insanların fobileri olabiliyor. Uçuş fobisi adı verilen bu rahatsızlık sorununu yaşayan kişiler, yaşanan uçak kazaları nedeniyle büyük bir korku içerisinde olabiliyorlar. Kimileri için uçuş yapma fikri gerginlik ve panik atakla birleşme sonucu daha ciddi sonuçlar doğurabiliyor. Aslında 2020 yılında dahi hala uçak kazaları yaşanıyor olsa dahi, uçaklar dünyanın en güvenli araçlarından olarak kabul edilirler. Dünya üzerinde her gün on binlerce kişi kara trafiği nedeniyle hayatını kaybederken, uçak kazaları nedeniyle yaşanan kazalar sonucu ölen insanların sayısı çok daha düşüktür.

AviationSafety Network yani Havacılık Güvenliği araştırmacısı olan bir firma bu konu hakkında geniş bir araştırma başlatmış, raporda ilginç bilgiler elde edilmiştir.

Son zamanlarda 2020 yılı içerisinde hala yaşanmaya devam eden uçak kazaları birçok ülkenin gündemi haline gelmiş, ülkemizde de ne yazık ki bu tür kazalar yaşanmış bazı vatandaşlarımız hayatlarını kaybetmişti.

Havacılık Güvenliği Araştırmaları Dünyada ikinci dünya savaşının ardından yaşanan sivil hava yolu kazalarının en fazla yaşandığı ülkeleri sıralandı. AviationSafety Network 1945 yılından itibaren yaşanan şirket jetleri, askeri kazalar, korsan kaçırma ve terör eylemleri gibi olayların listeden çıkartılarak söz konusu raporun yalnızca sivil havayollarında meydana gelen kazalarda ölen insan sayısı olarak açıkladı. Dünya gazetesinde yayınlanan makalede, dünyada uçak kazaları sebebiyle en fazla insan ölümü görülen 10 ülke…

Listeye 10. Sırada Hindistan bulunuyor. Ülkede ikinci dünya savaşının ardından yaşanan ölüm sayısı 94 kişi ve kendisinden iki kişi fazla ölümlü kaza yaşanmış olan 9. Ülke 96 kişiyle Meksika bulunuyor. Endonezya ise Meksika’dan iki kişi fazla olarak 8. Sırada bulunuyor.

En fazla ölen insan sayısı listesindeki iki ülkeden biri olan Fransa’da uçak kazası nedeniyle ölen insan sayısı 103 iken, listede yer alan bir diğer Avrupa ülkesi İngiltere’de 105 kişidir.  İlk beşte yer alan Kanada’da ölen kişi sayısı 179, Kolombiya 182 kişi ile 4. Sıradadır. Listenin ilk üç sırasına gelindiğinde 3. Sırada Brezilya, 2. Sırasında Rusya, 1. Sırasında ise Amerika Birleşik Devletleri Yer alıyor. Söz konusu listeye göre, dünya üzerindeki sivil hava kazalarında yaşanan kazalarda ölen insan sayısı en fazla ABD’ye aittir.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. Sözde gelişmiş ülke ama her şeyin en kötüsünde başı çekiyor ABD

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir