1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri

Dünyanın En Uzun Uçuşları Hangileridir? Yolcu Uçakları Kaç Saat Uçabilir?

Dünyanın En Uzun Uçuşları Hangileridir? Yolcu Uçakları Kaç Saat Uçabilir?
0

Seyahat ve yolculuklar, her insanın hayatında önemli yeri olan ve oldukça keyifli aktivitelerden biridir. Gün içerisinde yüzbinlerce insan, bir yerden dünyanın farklı noktalarına seyahat etmektedirler. Ulaşım konusunda karşımıza birbirinden farklı seçenekler çıkmaktadır. Bu konuda bir tercihin yapılmasını etken olan bazı faktörler vardır.

Bunlar, hareket edilen yer ile gidilecek olan yer arasındaki güzergâhın durumudur. Genel olarak bu tür bir durumda kişiler, kolay, elverişli ve hızlı olanı tercih etmek isterler. Günümüzde hız konusunda en gelişmiş yöntemin yolcu uçakları olduğu bilmekteyiz.

Ancak çeşitli durumlarda karayolunun yanı sıra deniz yolu da, insanlar tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Seyahatin gerçekleşmesi ayrıca, kişilerin farklı deneyimler yaşamak istemelerinden ötürü farklı ulaşım araçlarını denemek istemelerine de bağlıdır. Her bir ulaşım seçeneğine göre bu durum belirli bir zaman ölçeğine de sahip olur.

Ancak uçakları ele aldığımızda bu sürelerin çok daha kısaldığına tanık oluruz. Fakat uçakla bile gidilecek bazı güzergâhlar arasında o kadar uzak noktalar var ki, bu şekilde bir seyahat bile çok fazla zaman alabilmektedir. Bu uzak noktalar, dünyanın en uzun uçuşları kapsamında ele alınır. Bu mesafeler, normalden çok daha fazla olan kilometre seviyelerine sahiptir.

Dünyanın En Uzun Uçuş Mesafeleri

Mesafe ve zaman bakımından dünyanın en uzun süren uçuşları, gerçekten de insanı oldukça şaşırtan bir durumu ortaya çıkarıyor. O kadar uzun süren süre zarfında sürekli uçakta yolculuk etmek gerekiyor.

Yolcu uçakları ile dünyanın oldukça şaşırtıcı ve en uzun süren uçuşları arasında;

  • Los Angeles uçuşları,
  • Abu Dabi uçuşları,
  • Singapur uçuşları,
  • Sydney uçuşları,
  • Londra uçuşları,
  • Dubai uçuşları,
  • Auckland uçuşları gibi daha pek çok seyahat noktası yer alıyor.

Dünyanın bir ucundan başka bir ucuna kadar süren bu uçuşlar genel olarak, uçakla gidilen en uzak seyahat noktaları olarak karşımıza çıkıyor.

Uzun Uçuş Rotaları Hakkında

Bunlar arasında Dubai ve Los Angeles uçuşu, yaklaşık 13,420 kilometrelik bir mesafeye sahiptir. Bunun yanı sıra Abu Dabi ve Los Angeles arası yine aynı seviyelerde bir mesafede olmaktadır.

Bunları takip eden güzergâhlar arasında, 13,580 kilometre ile Johannesburg ve Atlanta uçuşları yer alıyor. Dallas/Fort Worth ve Sydney arası uçuş mesafesi ise, yaklaşık 13,805 km ile bizleri karşılıyor. Los Angeles ve Sydney arası mesafe ise, yaklaşık 14, 411 kilometredir. Yine Houston Sydney arası uçuş, 13,834 km seviyelerinde olmaktadır.

Dubai – Auckland arası, 14,200 km mesafesiyle en uzun uçuş noktalarından biri olarak karşımıza çıkıyor. Yolcu uçakları, tüm bu mesafelerde oldukça uzun uçuşlar gerçekleştirmek durumunda kalıyor. Perth ve Londra arası mesafenin 14,500 km sürdüğü uzun uçuşlarda, Doha ve Auckland arası mesafe en uzun rota olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü bu uçuş tam 14,535 km gibi bir yolu kapsıyor.

Yolcu Uçaklarının Uçma Süresi

Yolcu uçakları, her bakımdan oldukça yüksek donanıma ve kapasiteye sahip araçlardır. Bu bakımdan oldukça uzun süreler uçuş yapabilecek bir nitelikte tasarlanmışlardır. Günümüzde bir uçağın uçma süresi yaklaşık 15 saati geçebilmekte ve 19 saate kadar bile uzanabilmektedir. Ancak bu durum uçağın nitelikleri, özellikleri ve performansına göre de değişebilen bir durumdur.En

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir