1. Anasayfa
  2. Uçak Modelleri

Embraer E-Jets Özellikleri Neler?

Embraer E-Jets Özellikleri Neler?
0

Embraer E-Jets dünya genelinde en çok tercih edilen özel jet yolcu uçağı modeli olarak öne çıkıyor. Dar gövde yapısı ile kullanım açısından oldukça pratik özellikler taşıyan model aynı zamanda çift motorlu yapısı sayesinde de güçlü özellikler taşıyor.

Embraer E-Jets Özellikleri

Embraer E-Jets Brezilya yapımı ve dünya genelinde en çok tercih edilen jet yolcu uçağı modelleri arasında bulunuyor. İlk olarak 1999 yılında Paris Havacılık Fuarı kapsamında tanıtılmış olan modelin ilk uçuşu da 2002 yılında yapılmıştır. Özellikle 2008’e kadar çok yüksek oranlarda sipariş olan model günümüzde de popülerliğini korumaya devam etmektedir.

Embraer E-Jets özellikleri açısından özel yolcu ve iş jeti olarak tasarlanmıştır. Temelde E170 modeli temel alınarak çok daha güçlü motor yapısına sahip olan ve uzatılmış kabin, geniş kanat tasarımı ve E190 ile E195 serilerinin geliştirilmesine dayanmaktadır. Embraer E-Jets bu bakımdan yeni nesil bölgesel jet uçağı unvanını taşımaktadır. Çok daha az masraf ile daha fazla yolcu taşımayı sağlayan model bu yüzden tercih edilmektedir.

Modelde General Electric GE34 motorları bulunmaktadır ve bu motorlar yapıları gereği oldukça kolay bakıma sahiptir. Hafif yapıda olduğu için model aynı zamanda çok daha az hidrolik aksama ihtiyaç duymaktadır.

Kanat uçlarında yer alan yukarı doğru halde konumlandırılmış kanatçıklar ise yakıt tüketimini yüzde 1 oranında azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda özel kanatçık sistemi türbülans esnasında meydana gelecek titreşimin de azalmasına etkide bulunur.

Uçakta ayrıca cam kokpit olarak ifade edilen kokpit tasarımı da bulunmaktadır. Uçağın kontrolü ise içinde yer alan 5 ana LCD ekran üzerinden sağlanmakta olup pilotlar açısından da keyifli ve kolay bir sürüş deneyimi yaşatmaktadır. Uçağın lövyesi ise Concorde lövyesi ile benzer özellikler taşır.

Embraer E-Jets Hangi Ülkelerde Kullanılıyor?

Embraer E-Jets yakıt tasarrufu sunması ve pratik yapısı sayesinde pek çok havayolu şirketi tarafından kullanılmaktadır. Bunlar arasında Avustralya, Avusturya, Azerbaycan, Brezilya, Kanada, Kolombiya, Ekvador, Mısır, Finlandiya, Fransa, Almanya, Hong Kong, İtalya, Japonya, Ürdün, Kenya, Libya, Karadağ, Suudi Arabistan, Tayvan, İspanya ve Polonya gibi ülkeler bulunmaktadır.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir