1. Anasayfa
  2. Uçak Kazaları

En Fazla Can Kaybı Yaşanan Uçak Kazaları

En Fazla Can Kaybı Yaşanan Uçak Kazaları
0

Ulaşım yolları içinde konforlu olmasıyla bilinen uçakların neden olduğu en fazla can kaybı yaşanan uçak kazaları her zaman merak edilmektedir. Bu kazalar bazen iki uçağın çarpışması bazen de çeşitli nedenlerden arıza yapması nedeniyle yaşanmıştır. Can kaybının fazla olduğu uçak kazalarından bazıları şunlardır;

Tenerife Faciası 27 Mart 1977

Tenerife faciası dünyada uçak kazaları arasında en fazla can kaybına neden olan kazadır. Uçak kazası Pa am boeing 747 ve Klm boeing 747 isimli iki uçağın çarpışması şeklinde ortaya çıkmıştır. Çarpışma sonrasında büyük bir patlama yaşanmıştır. Söz konusu kaza 27 Mart 1977 yılında meydana gelmiştir. Bu kazada toplamda 583 kişi hayatını kaybetmiştir.

Japon Uçağı Kazası 12 Ağustos 1985

Tarihteki en fazla can kaybına neden olan uçak kazalarından birisi de 2Japon hava yollarına ait boeing 747 tipli uçağın yaptığı kazadır. Uçak kazası uçağın kalkış yaptıktan sonra kuyruğunun kopması nedeniyle Takamagahara isimli dağa düşmesiyle yaşanmıştır. Kaza 12 Ağustos 1985 tarihinde yaşanmıştır. Kazada uçakta bulunan 524 kişiden 520 kişi hayatını kaybetmiştir. Bu kaza çarpışma yaşanmadan bir uçağın tek başına yaşadığı en büyük kazadır.

Suudi Arabistan Uçak Kazası 12 Kasım 1996

Can kaybının fazla olduğu uçak kazalarından birisi de Suudi Arabistan ve Kazakistan’a ait iki uçağın çarpışmasıyla yaşanan uçak kazasıdır. Kaza Hindistan sınırlarında yaşanmıştır ve yaşanan kazada Arabistan’a ait uçaktaki 312 kişi Kazakistan’a ait uçaktaki 37 kişi hayatını kaybetmiştir.

Ermenonville 3 Mart 1974

Can kaybının çok olduğu uçak kazalarından birisi de Türk hava yollarına ait olduğu bilinen McDonnell Douglas DC-10 isimli uçağın yaşadığı uçak kazasıdır. Uçak Paris sınırlarında düşmüştür. Düşen uçakta bulunan 346 kişi hayatını kaybetmiştir.

Arabistan Uçak Kazası 19 Ağustos 1980

Tarihte yer alan uçak kazaları içinde en fazla kişinin ölmesine neden bir diğer uçak kazası da Arabistan’a ait olan uçağın yaptığı kazadır. Uçak Riyad’daki hava alanından kalkış yaptıktan sonra uçağın kargo adı verilen kısmında yangın çıkmıştır ve yangına müdahale edilmemesinden dolayı uçakta bulunan 301 kişi hayatını kaybetmiştir.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir