1. Anasayfa
  2. Uçak Modelleri
Trendlerdeki Yazı

Fransız Savaş Uçak Modelleri Neler?

Fransız Savaş Uçak Modelleri Neler?
0

Fransız savaş uçak modelleri Fransa’nın savaş havacılığı tarihinde öne çıkan modellerinden oluşuyor. Fransa özellikle havacılık alanına 1900’lü yıllarından başından itibaren verdiği değer ile biliniyor. Bu yüzdenden de ülkenin pek çok üretim uçak modeli bulunuyor.

Fransız Savaş Uçak Modeli Öncüsü: Potez 360

Potez 630 Fransız savaş uçak modelleri arasında öncü bir model olarak kabul edilmektedir. 1930’ların sonunda geliştirilen model, özellikle II. Dünya Savaşı’nda sık olarak kullanılmıştı. Ancak Nazilerin, Fransa’yı ele geçirmesi sonrasında uçak modeli hizmet dışında kaldı. Model başarılı tasarım özellikleri ile birlikte dünya savaşı esnasında pek çok ülke tarafından kullanıldı. Özellikle Naziler de ele geçirdikleri modelleri değiştirmeden kullanmayı seçtiler. Kanat açıklığı 16 metre, 14 silindirliği yıldız tipi motara sahip olan uçakta 3 makineli tüfek ve 4 adet bomba bulunuyordu.

Alpha Jet

Özellikle Soğuk Savaş döneminde Avrupa’da tercih edilmiş olan Alpha Jet temelde kara kuvvetlerine destek vermek amacıyla hayata geçirilmişti. PRP 101 Pod yapısı sayesinde keşif görevlerinde de kullanılmıştı. 1973 yılında ilk uçuşunu yapan uçak 1990’ların sonuna kadar tercih edilen bir modeldi. Kalkış mesafesi 400 metre olan uçağın iniş mesafesi de 520 metre olarak öne çıkmıştır. Otoyol ve çim gibi alanlara iniş yapabilmesi de modelin bir diğer önemli özelliğiydi. Özellikle ince kuyruk kanatları sayesinde dar alanlarda manevra kabiliyetine sahipti. Tam halde ise 1500 kg yakıt sistemine sahipti.

Dassault Mirage 2000

Günümüzde Fransız Hava Kuvvetleri tarafından en yaygın olarak tercih edilen savaş uçağıdır. Özellikle hafif olması sayesinde oldukça fazla bir popülerlik kazanmıştır. Pek çok ülke de bu uçaktan sipariş almıştır. Tek bir motora sahip olan modelde 4 tona kadar yakıt taşıyabilmesi çok uzun uçuşlar yapabilmesine olanak veriyordu. Kanat altında atılabilir yakıt depoları ise bu miktarın daha da artmasına neden olur. Aynı zamanda 6 tona kadar mühimmat taşıma kapasitesi de öne çıkar. Saatte 2,336 km hıza çıkabilmesi sayesinde de çok yüksek hızlara ulaşabilir. P2 turbofan yanmalı motoru ise güçlü özellikleri ile öne çıkıyor. Model aynı zamanda roket, füze, bomba gibi pek çok silahı taşıyabiliyor. Aktif olarak günümüzde Mısır, Hindistan, Yunanistan tarafından kullanılıyor.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir
uçak-motor-teknisyeni-19

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir