1. Anasayfa
  2. Uçaklardan Haberler

Geleceğin Uçakları Şekilleniyor

Geleceğin Uçakları Şekilleniyor
0

Dünyanın en güvenli seyahat şekli olan havayolu taşımacılığının önemi her geçen gün artmaktadır. Bir yandan hâlihazırdaki koşullar iyileştirilip kazaların önüne geçilmeye çalışılırken bir yandan da gelecek senaryoları oluşturuluyor. Yakın gelecekte çok da sıklıkla kullanılması planlanan uçaklar, farklı fonksiyonları ile de konuşulmaya devam ediyor.

NASA’nın da konuya el atması ile gelecekte havayolu taşımacılığını çok farklı bir noktada görecekmişiz gibi gözüküyor. NASA’nın bu işe girmesi ile çevreyi daha az kirleten, çok daha sessiz uçabilen ve daha az yakıt harcayan uçakların yakın zamanda göklerde olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Ağırlıklı olarak Boeing firması ile çalışan NASA, pek çok tasarımı da geliştirmiş durumda. Çok daha yüksek verimlilikle çalışan bu uçakların 2025 yılı ile piyasaya sürülmesi bekleniyor. Hatta NASA’nın bu uçaklardan sonraki hedefinin sesten hızlı uçan uçaklar üretip, dünyanın her yerini birbirine yaklaştırılması da her zaman gündemde.

Geleceğin uçakları ile ilgili çalışan bir diğer firma da elbette Airbus. Airbus firması yakın zamanda uçaklarını daha dik bir açı ile kaldırıp indirerek gürültünün, yakıt harcamalarının ve uçuş sürelerinin de kısaltılması hedefleniyor.

Tasarımlar Ön Planda

Uçak tasarımlarının farklılaştırılması ile yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi verimliliğin arttırılması hedefleniyor. Ancak, tasarım ile ilgili üzerinden çalışılan bir diğer önemli konu da uçakların içinin tasarımı ile alakalı. Yakın geçmişte uçakların adeta bir otobüs gibi kullanılacağı ön görülerek, kapasite arttırmak amaçlı ayakta seyahat destekleyen uçak içi tasarımlar gündeme gelmişti. Bu tasarımlarda şu an bildiğimiz anlamda koltukların yerine, ayakta yaslanabileceğiniz alanların oluşu oldukça tartışılmıştı.

Uçak içi tasarımlar ile ilgili gelecekte görmeyi beklediğimiz pek çok yenilikten bahsediliyor. Bu yeniliklerin en büyük nedenleri arasında ise konforu arttırmak gösteriliyor. Bunun için uçak içinde yoga stüdyosu olmasının teklif edildiğini dahi biliyoruz. Yine benzer sebeple uçak içi eğlence sistemlerinin geliştirilmesi de gündemde.

Hemen her gün havayolu ulaşımı ile ilgili yeni bir haberin çıktığı bu günlerde, gelişen teknolojiler ve yapılan çalışmalar ile yakın gelecekte şu an için hayal olan pek çok gelişme ile karşılaşacağımızı düşünüyoruz.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir