1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

GÖKBEY’in Teslimatı 1 Yıl Ertelendi

GÖKBEY’in Teslimatı 1 Yıl Ertelendi
0

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi’nde, 2022’de tamamlanması planlanan Ön Tasarım Gözden Geçirme (PDR) faaliyetinin Nisan 2021’e alındığını duyurdu. Kotil, bu yıl teslimatı yapılması beklenen Türkiye’nin ilk genel maksat helikopteri GÖKBEY’in ise 2022’ye ertelendiğini söyledi.

Temel Kotil, Orta Doğu Teknik Üniversiteliler Derneği (ODTÜBİRDER) İnstagram hesabından düzenlenen canlı yayına dahil oldu.

Şirketin çalışmaları hakkında bilgi veren Kotil, Türkiye’nin F35 projesinde devre dışı bırakılmasının ardından Milli Muharip Uçak (MMU) Projesi’nin daha önemli hale geldiğini söyledi.

2023’te Motorları Aktif Çalışır Şekilde Hangardan Çıkacak

Kotil, MMU’nun Ön Tasarım Gözden Geçirme (PDR) faaliyetlerine Nisan 2021’de başlanacağını, ilk MMU prototipinin, 18 Mart 2023 tarihinde motorları çalışır biçimde hangardan çıkış yapacağını vurguladı.

MMU da PDR faaliyetleri daha önce 2022 olarak açıklanmıştı. Böylece PDR çalışmaları 1 yıl önceye çekilmiş oldu.

MMU’nun 2025’te ilk uçuşunu yapması ve 2029’da TSK envanterine katılması tahmin ediliyor.

Daha önce 29 Ekim 2021 olarak açıkladığı GÖKBEY’in teslim tarihinin, 2022’ye ertelendiğini de söyleyen Kotil, “T-625 Gökbey cephe arkası bir helikopter. Kendi sınıfında İtalyan Leonardo’nun yaptığı benzer bir helikopter var. İnşallah biz ondan daha çok satacağız” söylemlerinde bulundu.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir