1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Göz Problemi Olan Pilot Olabilir Mi? Pilotlukta Göz Numaraları Ne Olmalı?

Göz Problemi Olan Pilot Olabilir Mi? Pilotlukta Göz Numaraları Ne Olmalı?
2

Pilotluk her dönem var olan önemli ve gerekli meslek dallarından bir tanesidir. Günümüzde de popülerliğini sürdüren pilotluk mesleği hem farklı hem de getirisi yüksek bir iş dalıdır. Fakat bu meslekte birçok insanın sorumluluğu alındığından belli başlı kriterlere ve kurallara uyulması gerekmektedir. Bunlardan biri de göz sağlığıdır.

Göz odaklı bir iş olan pilotluk mesleğinde uçağı kullanacak olan pilot adayları belirli kontrollerden geçmektedir. Bu kontrollerden en önemli olanı göz muayeneleridir. Bir kişinin pilotluk lisansını elde edebilmesi için göz bozukluğu belli sınırları aşmamalıdır. Gözü ileri derecede bozuk olan kişilerin pilot olabilmeleri mümkün değildir. Bu sebeple mutlaka bir sağlık kontrolünden geçilmeli ve meslek seçimine bu doğrultuda karar verilmelidir.

Pilot Olabilmek İçin Gerekli Olan Kurallar

Pilotluk önemli ve kendi içerisinde sorumlulukları olan bir meslektir. Pilot olabilmek için gözlerin sağlık kontrolünden geçmesi ve aşağıdaki sınırları aşmaması gerekmektedir.

Bu sınırlar şunlardır;

  • Pilot adayları uluslararası olarak belirlenen sağlık kurallarına uymalıdır.
  • Göz numarası + 5 hipermetrop derecesini geçemez.
  • Göz numarası – 6 miyop derecesini geçemez.
  • Astigmat rahatsızlığı 2 dereceyi aşmamalıdır.
  • Her iki göz arasındaki numara farkı 2 dereceyi geçmemelidir.
  • Renk körlüğü olan kişiler pilotluk lisansını alamaz.

Bu gibi kurallar pilot olmak isteyen kişiler için son derece önemlidir. Kurallara uygun olmayan kişilerin pilot olabilmeleri mümkün değildir.

Astigmat Rahatsızlığının Pilotluğa Etkisi

Pilot olmak isteyen kişilerin merak ettiği önemli detaylardan biri de astigmat rahatsızlığıdır. Pilot olmaya engel olan tek göz rahatsızlığı miyopluk ya da hipermetrop olmak değildir. Astigmat rahatsızlığına sahip olan kişilerde belirli kurallara uymalıdır. Astigmat toplumda sık görülen bir göz rahatsızlığıdır ve genellikle diğer göz problemleri ile bir arada görülmektedir. Bu rahatsızlığa sahip olan kişiler 2 derece astigmatı aşmamalıdır. 2 dereceyi aşan kişilerde pilot olamaz.

Havacılık Tıp Merkezi ve Pilotluk

Pilotluk sertifikası alabilmek için belli başlı sağlık koşullarına uyulması gerekmektedir. Bu koşullar yalnızca göz rahatsızlıkları ile ilgili değildir. Fakat en çok göz problemlerine ağırlık verilmektedir. Göz problemlerine sahip olan pilotluk adayları mutlaka havacılık tıp merkezine başvurmalı ve orada kapsamlı bir taramadan geçmelidir. Pilotluk yaparken gözlük kullanmak mümkündür. Numara olarak belirli kriterlere uyulduğu müddetçe uçak kullanabilen pilotların gözlük kullanmaları lisanlarına VDL ibaresi eklenmesine neden olmaktadır. Bu lisans pilotun gözlük kullandığını belirtir ve herhangi bir olumsuz etkisi yoktur.

Göz Problemlerinin Pilotluğa Olan Etkisi

Göz problemleri çok sık görülen rahatsızlıklardan bir tanesidir. Bu sebeple pilot olmak isteyen kişilerde belli başlı engeller yaratabilmektedir. Uçak kullanırken görüşün bozulması çok ciddi tehlikelere yol açacağından bu konuda çok dikkatli davranılmaktadır. Pilot adayları sıkı göz kontrollerinden geçirilmektedir. Bu sebeple ileri derede göz bozukluğu olan kişilerin pilotluk mesleğini tercih etmeleri önerilmemektedir.

Özellikle renk körlüğü ya da astigmat gibi ciddi görme bozukluğu yaratan rahatsızlıklar pilot olma yolunda büyük bir engeldir. Bu tip göz rahatsızlığına sahip olan kişiler sağlık raporu alamayacağı için pilot olabilmeleri mümkün değildir.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. 2 sene önce

    2 gözün toplamı mı 6 yoksa her bir göz için mi 6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir