1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri

Havalimanlarında Yiyip İçmek Neden Pahalı

Havalimanlarında Yiyip İçmek Neden Pahalı
0

Havayolu ile ulaşımı seviyoruz. Hatta havaalanlarında vakit geçirmeyi çok seviyoruz. Uçuş öncesi kendimize bir kahve ısmarlayıp uçak saatini beklemek hemen hemen hepimiz için oldukça keyif verici bir aktivitedir. Ancak bu noktada havalimanlarındaki pahalılık aklımızı kurcalıyor. Havalimanlarında neden yiyip içmek pahalı? Şimdi bunun nedenlerini inceleyeceğiz.

Havalimanları bildiğimiz gibi yüksek güvenlik önlemlerinin alındığı yerler. Bu sebeple bir kere havalimanına girdiğinizde tekrar çıkmak oldukça zordur. Dolayısıyla havalimanına girdiğiniz andan itibaren yemek içmek için havalimanında bulunan seçeneklerden başka herhangi bir alternatifiniz yok. Bu sebeple de rekabet olmayınca firmalar fiyat konusunda daha cesur davranabiliyorlar.

Tabii ki bu firmalar fiyat belirlemeyi sadece rakipsiz olmalarından dolayı değil, kiraların ve giderlerin pahalı olmasına göre de yapmak durumundalar. Havalimanlarındaki mağaza kiraları oldukça yüksek. Bu sebeple de bu yüksek kira ve giderler fiyatlara yansıtılıyor. Bu durumu en net şekilde zincir mağazaların havalimanı fiyatlarını ve normal mağaza fiyatlarını karşılaştırarak görebilirsiniz.

Ulaştırma ve Kısıtlı Alanlar da Fiyatı Yükseltiyor

Havalimanlarında tüm mağazaların oldukça kısıtlı bir yeri var. Havalimanlarındaki amaç elbette yemek içmekten ziyade ulaşım olduğu için, bu durum anlayışla karşılanabilir. Ancak mağazaların kısıtlı miktarda ürün depolayabildiğinden, bu ürünleri daha yüksek fiyattan satmaları ile sonuçlanan bir durum ortaya çıkmış oluyor.

Havalimanına ürünün ulaştırılması da başlı başına değinilmesi gereken bir konudur. Diğer standart mağazalara nazaran havalimanındaki bir mağazaya ürün ulaştırmak hem çok daha pahalı hem de çok daha katı kuralla bağlı. Oldukça kısa sürede ve ancak havalimanı yönetiminin izin verdiği zamanlarda yapılabilen ürün yükleme işlemi firmalar için oldukça kısıtlayıcı olabiliyor.

Havalimanlarındaki ürünlerin pahalı olmasının sebeplerinden son bahsetmek istediğimiz konu da vergiler ile alakalı. Havalimanlarındaki bakım, onarım ve benzeri giderlerin ve vergilerin pahalı olması bu giderlerin havalimanı yönetimi tarafından mağazalara yansıtılmasına sebep olmaktadır.

Havalimanlarından her gün yüzbinlerce insan gelip geçiyor. Dolayısıyla bu ziyaretçilerin çok küçük bir kısmı dahi satın alma işlemi yapsa, bu mağazaları ayakta tutmaya yetecektir. Bu sebeple havalimanındaki fiyatların ucuzlamasını pek de beklemiyoruz.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir