1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri

Havayolu Şirketleri Covid-19 Aşısı İçin Harekete Geçti!

Havayolu Şirketleri Covid-19 Aşısı İçin Harekete Geçti!
Havayolu Şirketleri Covid-19 Aşısı
0

Seferberlik Başladı!

Havayolu şirketleri Covid-19 aşılarını taşımak için soğuk nakliye tesisleri kurulması adına harekete geçti.

Uzmanlar tarafından yapılan yoğun çalışmalar sonucu Almanya ve Amerika’da Covid-19 için üretilen aşıların %90 başarı sağladığı belirtilmişti. Pandemi döneminden olumsuz etkilenen hava yolu şirketleri de Covid-19 aşısı için gerekli şartları karşılayan soğuk nakliye depoları kurmak için seferberlik başlattı.

Covid-19 aşılarının gelmesi dünya çapında tüm yüzleri güldürmüştü. Fakat bu aşıları saklamak için bazı koşulları yerine getirmek gerekiyor. Aşının -70 derece de muhafaza edilmesi gerekiyor. Havayolu kargo şirketleri, belirli bir derecede taşınması gereken tüm ilaç ürünlerini soğut tutmak için kuru buzla kaplı konteynerler kullanıyor.

Fakat bu aşıların belirli bir miktarında ısı kontrolü yapılmaz ise, uçuşların gecikme durumlarında belirli ölçüde zarar görme ihtimali bulunuyor. Ayrıca soğuk konteyner taşıma hizmeti veren şirketlerin hisseleri de ikiye katlanmış durumda.

Aşıların soğuk konteynerler da taşınması haberleri gündeme geldikten sonra sektörde hareketlilik başladı. Havayolu şirketleri gerekli şartları karşılayan tesisler için gerekli planlamaları görüşüyor. Havayolu şirketleri pandemi döneminde oldukça yarar sağlayan bu hamle ile ön plana çıkmayı başardı.

Geniş gövdeli uçak modelleri, buzdolabı veya soğuk havalı konteynerlerde maksimum bir ton donmuş karbondioksit taşıma kapasitesine sahip. Bu durumda, önemli miktarlarda aşı taşınması konusunda önemli bir engel olarak düşünülüyor.

Taşıma işlemlerine alternatif olarak aşı taşıma konusunda projelerini sürdüren ve Alman posta servisi Deutsche Post kurumunun da bir bölümünü satın olan Amerikan şirketi DHL , yaklaşık 10 güne kadar Covid-19 aşılarını -150 derecede muhafaza etmek ve sıvı nitrojen kullanan kapsül kapları kullanmak konusunda çalışmalara başladı.

Dilerseniz ”Niğde Teknopark’da Fidan Diken Drone Tasarlandı!” haberimize de BURADAN ulaşablirsiniz.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir