1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri

HES Kodu ile Tren Otobüs ve Uçak Yolculuğu Nasıl Yapılır?

HES Kodu ile Tren Otobüs ve Uçak Yolculuğu Nasıl Yapılır?
0

HES Kodu

HES kodu, seyahat konusunda kontrol alınması amacıyla oluşturulan bir sistemdir. Bu sistemle birlikte korona virüsü konusunda herhangi bir risk taşımayan kişilerin kod alması planlanmaktadır. Bu kodlar sayesinde vatandaşlar seyahat edebilecektir. Bu kod, seyahatlerde kullanılabilecek bir koddur. Uygulama içerisinde alınacak olan HES kodu sayesinde vatandaşlar sağlık durumlarının kontrolü konusunda yardımcı olabilecektir. Bu kodun sonucunda ilgili seyahat firması bu konuda onay vererek seyahatin yapılmasını sağlayacaktır. Bu kodla birlikte seyahat yapan kişilerin korona virüsü sonucu pozitif çıkarsa daha önce yaptığı seyahatlerde bulunan kişilere gereli uyarılar verilerek filyasyon sistemine dahil edilecektir. Bu sayede korona virüsü konusunda daha etkin bir çalışma yürütülerek virüsün kaynağı tedavi edilecektir.

Vatandaşlar bu durumdan faydalanabilmek için hayat eve sığar uygulaması içerisinden kodu alabilecektir. Bunun dışında sadece kısa mesaj yoluyla bu işlemlerin yapılabilmesi mümkün olacaktır. Alınan HES kodunu vatandaşlar seyahat firmasıyla paylaşacaktır. Bu kodlar sayesinde herhangi bir sağlık riski bulunan kişilerin seyahat etmesine engel olunacaktır. Bu uygulama şimdilik yalnızca seyahat konusunda uygulamaya konulmuştur. İlerleyen dönemlerde iş yerleri içerisinde, kurumlar içerisinde ve birçok alan içerisinde yaygın hale gelecektir.

HES Kodu ile Tren Otobüs ve Uçak Yolculuğu Nasıl Yapılır?

HES koduyla yolculuk yapabilmek için öncelikle Hayat eve sığar uygulamasının indirilmesi gerekmektedir. Veya bunun yerine sadece kısa mesaj atılarak gerekli sistemden faydalanabilirsiniz. Hayat eve sığar uygulaması üzerinden HES kodu işlemleri bölümüne girerek HES kodu oluştur alanından kendinize kod alabilirsiniz. Kodu alırken kullanım süresini seçmeniz gerekmektedir.

HES kodu almak için uygulamayı indiremiyorsanız sadece kısa mesaj atmanız yeterlidir. Bunun için HES yazıp boşluk bırakarak kimlik numaranızı, kimlik seri numaranızın son 4 hanesini ve gün olarak süresini yazarak 2023’e SMS olarak gönderebilirsiniz. Örnek olarak verilmesi gerekirse HES 12345678901 1232 45 yazılarak 2023’e gönderilebilir.

Korona Virüsü ve Hayat Eve Sığar Uygulaması

Günümüzde korona virüsü salgını nedeniyle birçok kişi bu durumdan olumsuz etkilenmiş durumdadır. Özellikle seyahat konusunda birçok insan bu konuda kısıtlama getirildiğinde kendisini stres altında hissetmektedir. Bu stres dolayısıyla birçok kişi evinde otururken dahi virüsü kapma endişesiyle yaşamaktadır. Günümüzde bu konuda ülkeler çeşitli uygulamalarıyla ön plana çıkmıştır. Örnek olarak Güney Kore’de bu durum çeşitli korona virüsü uygulamalarıyla daha güvenilir kılınmıştır. Bu uygulamalar sayesinde hangi insanın virüsü kaptığını ve nerede oturduğu hakkında bilgi vermektedir.

Bu sayede insanlar virüsün nerede olduğunu bilerek daha iyi korunmaktadır. Bunun gibi teknolojik gelişmeler sayesinde Güney Kore, korona virüsünü en hızlı atlatan ülkeler arasındadır. Ülkemizdeyse bu tür uygulamalara önem verilerek virüsü en hızlı şekilde atlatma yoluna gidilmiştir. Özellikle hayat eve sığar uygulaması sayesinde ülkede yer alan korona virüsü haritasının çıkarılmasıyla insanlar nerede ne kadar virüs olduğunu detaylı bir şekilde bilmektedir. Hayat eve sığar uygulaması içerisinde kendi konumunuza göre etrafınızda nerede korona virüsünün daha ağrılıkta olduğu görünebilmektedir.

Bu haritaya göre kırmızı alanlar korona virüsünün görüldüğü ve yoğun olduğu yerler olarak görülebilir. Hayat eve sığar uygulamasının bu tarz yararlı faaliyetleri sayesinde birçok kişi etrafında ne olup bittiği konusunda bilgi sahibi olabilmektedir. Sizde Google Play Store ve çeşitli uygulama marketleri üzerinden uygulamayı indirerek kullanmayı başlayabilirsiniz. Bu sayede hızlı bir şekilde korona virüsü haritasını görebilir ve HES kodu alarak seyahatlerinizde kullanabilirsiniz. Bunun yanı sıra Hayat Eve Sığar uygulaması giderek fonksiyon kazanan bir uygulama haline gelmiştir. İlerleyen zamanlarda daha birçok işlem yapılabilecektir.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir