1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Hürjet için Asuman Hasretini Bitirecek Gelişme

Türk Hava Kuvvetleri’nin envanterindeki T-38M eğitim uçaklarının ve Türk Yıldızları’nda kullanılan F5 uçaklarını emekliye ayıracak Hürjet Kritik Tasarım İncelemesi testlerini başarıyla tamamladığı açıklandı.

Hürjet için Asuman Hasretini Bitirecek Gelişme
0

Türkiye’nin havacılık endüstrisindeki istikrarlı teknoloji geliştirme hamleleri planlandığı gibi devam ediyor. Milli Taarruz Uçağı, Helikopter ve insansız hava araçlarından sonra eğitim için üretilen ve ses hızında uçmaya imkân tanıyan Hürjet, kağıt üzerindeki testlerini tamamlandı.

Aerodinamik açıdan verimliliği ve yeterliliği üzerinden modelleme üzerinden çeşitli zorlu süreçlerde tasarımın limitleri sınandı. Bu test içeriğinde düşük hız rüzgâr tüneli, uçuş kontrol kanunları, statik rüzgâr tüneli gibi spesifik yüklere maruz bırakıldı. Tüm bu testler uçağın 1/10 ölçekli hazırlanmış mini modeli üzerinden yapılarak başarıyla geçtiği belirtildi.

Başarıyla tamamlanan bu testin ardında ise prototip üretimi üzerinde gerçek zamanlı testlerin uygulanması ve asumana kavuşması bekleniyor. Yapılan üretim planında herhangi bir gecikme olmaması durumunda önümüzdeki Aralık 2022 yılında gökyüzündeki uçuş testlerine başlaması öngörülüyor.

Türk Hava Kuvvetlerine teslim edilecek olan bu tasarımın ise farklı ihtiyaçlara yönelik farklı modelinin olması üzerinde çalışılıyor. Şu anda havacılık eğitimlerini alan pilotlarımız T-38M jet motorlu eğitim uçaklarıyla uçuyorlar. Günümüz teknolojisine uyum sağlaması için TUSAŞ tarafından kapsamlı olarak modernizasyondan geçen bu uçakların 2023 yılında hava kuvvetlerine teslim edilmesi beklenen Hürjet ile yenilenmesi hedefleniyor.

Diğer konfigürasyonlarda ise Hafif Taarruz ve Harbe Hazırlığa Geçiş eğitimleri için düzenlenmiş halleriyle envanterimizdeki yerini alacak.

Boyutları bakımından 13 metre boyunda ve gücünü ise F-404 tipi General Electric jet motorlarından alarak sağlayacak. Yapılan görüşmelerin sonucunda motor konusunda anlaşılması ile büyük soru işaretlerini geride bıraktığı görülüyor.

Daha önce Eurojet EJ200 turbofan motorlarının bu uçak üzerinde kullanılması üzerine düşünülüyordu. Fakat bu motor genel olarak ikili olarak kullanıldığından dolayı soru işaretlerini belirginleştirdi. Bu tek halde Hürjet’e takılması planlanan Eurojet motorlarında farklı testlerin yapılmasını ve tekrardan masa başına dönülmesini işaret ettiğinden General Elektrik motorlar sonuç odaklı bir çözüm olarak görüldü.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir