1. Anasayfa
 2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

iHA & SİHA Pilotu Nasıl Olunur?

iHA & SİHA Pilotu Nasıl Olunur?
3

İnsansız hava araçları günümüzde sadece askeri alanda değil birçok alanda kullanılabilmektedir. Bu nedenle İHA pilotlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Askeri anlamda geniş bir kullanım alanı olan insansız hava araçlarının sivil uygulamalarla günlük hayatın bir parçası haline gelmiştir. Dünyada bulunan İHA’ların pazarının büyüklüğü giderek artmaktadır. Ülkemizde şu anda bulunan İHA sayısı 27 bindir. Bu nedenle bazı yasal yönetmelikler yürürlüğe girmiştir. Buna göre drone pilotluğu aranan mesleklerden biri haline gelmiştir.

Havadan görme ve görme sonucunda verilerin elde edilmesiyle bazı sektörlerde İHA’lar muhteşem sonuçlar doğurmaktadır. Bu vazgeçilmez aracın gelecekte kargo alanında faaliyet göstermesi planlanmaktadır. Günümüzde insansız hava araçları birçok alanda kullanılmaktadır. Bu alanlar;

 • Sinema ve dizilerde
 • Güvenlik ( Terör Vb )
 • Arama kurtarma çalışmalarında
 • Konserlerde, düğünlerde
 • Spor organizasyonlarında
 • Haritalama ve ölçümlerde
 • Habercilikte
 • Trafikte

Kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra insansız hava araçları endüstriyel bölgelerde sıklıkla kullanılmaktadır. Fabrikanın baca kontrolü gibi birçok işlemler için insansız hava araçları kullanılmaktadır.  Bütün bu faydalardan yararlanabilmek için bu konuda İHA pilotlarının yetiştirilmesi gerekmektedir. İHA pilotları günümüzde kamu personeli olarak istihdam edilmeye başlanmıştır. Bu nedenle ticari amaçlı İHA kullanıcıları, SHGM tarafından onay almış eğitim kurumları tarafından alınan sertifikaya göre İHA pilotu olunabilecektir. İHA eğitimi alması gereken kişiler şu şekildedir;

 • İHA eğitim almak isteyen kişilerin bu konuda çeşitli reklamlarda ve filmlerde çekim hizmeti sunuyorsa bu eğitimi alabilir.
 • Güneş panelleri ve endüstriyel alanlarda uçuş gerçekleştiren kişiler bu eğitimi alabilir.
 • Çeşitli malzemeleri taşıma hizmeti sunan kişiler İHA eğitimi alabilir.
 • Devletin altında İHA olarak sayılmayan tüm kurumlar İHA eğitimini gerekli yerlerden almalıdır.

Şartlar Nelerdir?

İHA pilotu olabilmek için İHA 0 sınıfı için en az 12 yaşında olmaları gerekir. İHA 1 sınıfı içinse en az 15 yaşında olmak gerekmektedir. Bu şartları sağlayan kişiler sertifika almaya hak kazanır ve İHA pilotu olabilir. İHA 0 ticari eğitimi için 500 gramla 4 kilo arasında insansız hava araçları için verilen eğitimdir. Bu eğitimi 12 yaşından büyük olan kişiler alabilmektedir. İHA 1 ticari pilotluğuysa 4 kilo ile 25 kilo arasında değişen insansın hava araçları için verilen eğitimdir. Bu eğitime katılabilmek için en az 15 yaşında olmak gerekir. Bu eğitimlere katılmak için SHGM tarafından onaylı olması gerekmektedir.

Eğitimde Neler Öğretiliyor?

İHA 0 eğitiminde birçok ders bulunmaktadır. Bu dersler toplam 12 saat sürmektedir. Derslerin içeriğinde meteoroloji konusundan bahsedilmektedir. Ayrıca eğitimin içerisinde yer alan dersler İHA’nın tanıtımı, Hava hukuku, hava araçları, bakım ve onarım, itki sistemleri gibi birçok konunun eğitimi verilmektedir. İHA 1 eğitiminin içeriğiyse 36 saat sürmektedir. Bu eğitimin içeriğinde aynı dersler daha detaylı bir şekilde anlatılmaktadır.

Pilot Eğitiminin Geçerliliği

Günümüzde İHA pilotu olmak isteyen herkesin SHGM onaylı bir sertifika eğitim programına katılması gerekmektedir. Bu programa katılarak İHA pilotluğu için gereken süreçlerden geçmesi gerekmektedir. 2019 yılında sırf bu durum nedeniyle izinsiz olarak uçuş yapan kişilere ceza verilmektedir. Bu cezaların tutarı 6 bin 686 lira ve uçuş izni olmadan yapılan uçuşlaraysa 11 bin 447 lira para cezası uygulanmaktadır. Bunun gibi işlemlere maruz kalmamak için vatandaşların kurallara riayet etmesi gerekmektedir. Bu şekilde olmazsa ağır yaptırımlarla karşı karşıya kalınabilir. Pilotluk eğitiminin verilmesiyle bu işlemlerin tümünden kaçınılabilir. Herhangi bir izni olmayan bir kişinin havalimanlarında insansız hava aracı dolaştırması ve pilotluğunu yapması son derece tehlikelidir. Bu nedenle kurallara uyulması gerekmektedir.

İHA 0 Ticari İHA Pilotluğu Eğitimi 500 gr – 4 kg arasındaki İHA sistemlerinin kullanımı için verilen eğitimdir ve 12 yaşından büyük olan bireyler alabilir.

İHA 1 Ticari İHA Pilotluğu Eğitimi ise 4 kg – 25 kg arasındaki İHA sistemlerinin kullanımı için verilen eğitimdir ve 15 yaşından büyük olan bireyler alabilir.

İHA 0 ve İHA 1 kategorilerinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş kuruluşlardan biri olan Robonik Mekatronik Drone Okulu’nun eğitim programını tamamlayanlar SHGM onaylı sertifika almaya hak kazanmaktadır.

Eğitim Süresi ve İçeriği

İHA 0 Ticari Eğitimi toplam 12 saatten oluşmaktadır ve  2 gün sürmektedir.

ModülİçerikTeori (Saat)
1İHA Tanıtım1
2Hava Hukuku ve Sorumluluklar2
3Hava Aracı, Uçuş Dinamiği ve Uçuş Prensipleri1
4Meteoroloji1
5ATC Usulleri ve Havacılık Frezyolojisi2
6Seyrüsefer ve Operasyon1
7Kumanda Edilebilir Sistemler1
8İtki Sistemleri1
9Aviyonik Sistemler1
10Bakım ve Onarım1
Toplam Saat12

İHA 1 Ticari Eğitimi toplam 36 saatten oluşmaktadır ve 5 gün sürmektedir.

ModülİçerikTeori (Saat)
1İHA Tanıtım3
2Hava Hukuku ve Sorumluluklar6
3Hava Aracı, Uçuş Dinamiği ve Uçuş Prensipleri4
4Meteoroloji2
5ATC Usulleri ve Havacılık Frezyolojisi3
6Seyrüsefer ve Operasyon5
7Kumanda Edilebilir Sistemler6
8İtki Sistemleri3
9Aviyonik Sistemler3
10Bakım ve Onarım3
Toplam Saat36

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (3)

 1. Mesleğimi buldum çok sağolun güzel açıklama olmuş bunu tercihlerimin arasına alacağım

 2. Aralık 7, 2020

  Yazı çok başarılı insansız hava araçlarına merakı olanlar kesinlikle okumalı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir