1. Anasayfa
  2. Uçak Modelleri

II. Dünya Savaşında Sovyet Savaş Uçağı Modelleri

II. Dünya Savaşında Sovyet Savaş Uçağı Modelleri
0

II. Dünya Savaşında Sovyet savaş uçağı modelleri düşmanlara karşı çok büyük kayıplar verdiren uçak modellerinden oluşuyor. Şimdiye kadar tarihin görmüş olduğu en kanlı yıkımlardan birisi olan bu dünya savaşının sonucunun belirlenmesinde Sovyet uçakları büyük yarar gösterdiler.

LA-7 Sovyet Savaş Uçağı

LA-7 Sovyet savaş uçağı II. Dünya Savaşı esnasında en çok kullanılan model olma özelliği taşıyor. Yüksek irtifada 680 kilometre saat gibi bir hıza ulaşabilen model yere yakın konumda da 600 km/saat ile çalışıyordu. Yüksek manevra kabiliyetine sahip olmasının yanında ayrıca üç adet 20 mm’lik top da taşıyan model bu bakımdan taarruz için ideal modellerden birisi olarak öne çıkıyordu. Bunun yanında 200 kg ağırlığında olan bombaları da rahat şekilde taşıyordu. Özellikle ünlü Sovyet pilotu İvan Kojedub’un sürdüğü model, tam 17 tane Nazi savaş uçağını düşürmüştü.

YAK-3 Sovyet Savaş Uçağı

Bir diğer önemli Sovyet savaş uçağı modeli de Yak-3 olarak öne çıkıyor. Özellikle filmlerden görmeye alışkın olunan model, savaşın seyrini değiştirmek üzere etkili oldu. Cephe askeri benzetmesi yapılan model yakın saldırılarda da çok etkiliydi. 1944’te toplamda 5000 adet üretildi ve her birisi savaş esnasında kullanıldı. Olabildiğince hafif yapılmaya çalışılan modelin ağırlığı 2,5 ton civarındaydı ve bu sayede ortalama bir otomobilden biraz daha ağırdı. Hafifliği sayesinde havada manevra kabiliyeti son derece yüksekti. Alman rakiplerine göre önemli avantajlar elde etmişlerdi.

Savaş Sonrasına Yetişen MİG-15

MİG-15 Sovyet savaş uçağı için ilk çalışmalar II. Dünya Savaşı esnasında yapılmış olsa da uçak çeşitli nedenlerden ötürü yetiştirilemedi ve ancak Kore Savaşı’nda kullanıldı. Daha sonra Vietnam Savaşı’nda da Kuzey Vietnam birlikleri tarafından kullanılacak olan model saatte 1100 kilometre hıza ulaşarak dönemine göre jet hızıyla uçabiliyordu. Modelde 37 milimetrelik ve iki adet de 23 milimetrelik top bulunuyordu. Kanatlarının altına da iki adet hava bombası ya da gereklilik halinde ek yakıt depoları da takılıyordu. En yaygın kullanılan avcı savaş uçağı olmayı da başaran model, çok kısa sürede pek çok ülke tarafından satın alındı ve kullanıldı.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir