1. Anasayfa
  2. Uçak Modelleri
Trendlerdeki Yazı

İlk İş Jeti Nasıl Bir Fikir ile Üretildi

Günümüzde zenginliğin ve gücün bir göstergesi olarak sıkça kullanılan ve birçok avantaj sağlayan iş jeti kavramı nasıl ortaya çıktı.

İlk İş Jeti Nasıl Bir Fikir ile Üretildi
0

Lüks donanımları ve istediğinizde emrinizde olan bir jet fikri hepimizi şımartmaya fazlasıyla yetecek araçlardır. Ünlü sporcu, iş adamı ve aktrislerin sıklıkla tercih ettiği ve satın alındığında magazin değeri olan iş jetleri 1962 yılında üretilmeye başlandı.

Var Olmayan Bir Uçak Pazarı

1962 yılından önce bu hayale sahip olan Bill Lear, film yıldızlarının ve iş adamlarının kullanabilmesi için bir uçak üretmek istiyordu. Paris’teki bir akşam yemeğine veya galaya katılıp eve dönmeyi ulaşılabilir kılma fikri onu daha da heyecanlandırıyordu. Keza iş dünyasında zaman çok önemliydi ve kaybedilen zaman eşittir para demekti. Bu sebepleri bir noktada toplayarak ihtiyaçları karşılayabilecek uçak modellerini araştırmaya başladı.

Avcı Uçağı Olarak Üretilen Bir Model

Arayışına İsviçre’li P-16 kara saldırı uçağı cevap olmuş ve detayları onu çok etkilemişti. Uçak, Flug- und Fahrzeugwerke Altenrhein adlı İsviçre’li bir şirket tarafından tasarlanmıştı. Avcı uçağı olarak proje aşamasında İsviçre Hükümeti tarafından sevilmiş ve 100 adet sipariş almıştı. Daha test aşamasında iken yaşanan bir kazadan dolayı hükümet sözleşmeyi iptal etmiş ve P-16 projesi rafa kaldırıldı.

Savaş jeti genlerine sahip bu uçağın manevra kabiliyeti, kalkış ve iniş yönünden mükemmel performans sergiliyordu. Ses hızını aşabilen bu makinayı bir lüks iş jetine dönüştürme ön görüsü ile Bill Lear, uçağın tüm haklarını satın aldı.

Ve 1962 yılında geliştirmelere başlamak için İsviçre’de Swiss American Aircraft Co. kuruldu. İlk jetin inşa süreci İsviçre’de başlamış olsa da buradaki maliyetlerin yüksek olması sebebiyle şirket Kansas, Wichita şehrine taşındı. Ve günümüzde bile adını bu jetlere yazdırmaya başaran Bill Lear’ın şirketi isim değiştirerek Lear Jet Corporation halini aldı.

Orijinal Learjet 23, 6 veya 8 kişilik bir taşıma kapasitesine sahipti ve 7 Ekim 1963 yılında gökyüzü ile buluştu. Milyon dolarlık bir pazara hitap eden şirket kısa sürede kamuya ait bir şirket haline geldi ve hakla açıldı. Yıllar 1966’yı gösterdiğinde ise tekrardan isim değiştirerek Lear Jet Industries Inc. olarak hizmetleri vermeye devam etti.

Yıllar içerisinde kendini kanıtlayan bu iş jeti filosu 1974 yılında dünya çapında bir milyon uçuş saati sınırını aştı. Bir sene sonra sektörde ilk olan 500. adetlik uçak üretim rakamına ulaşıldı.

Bugünlerde halen daha aktif olarak kullanan ve bu alanın büyümesine sahip olan şirket son olarak 1990 yılında Bombardier adlı Kanadalı bir şirket tarafından satın alındı. Ve Bombardier Lear Jet Ailesi olarak ifade edilmeye başlandı.

 

Özel iş jetlerinin babası olan Bill Lear ön görüsü yüksek ve girişimci birisidir. İş jeti kavramından önce araç teybi gibi farklı alanlarda da icatları bulunmaktadır.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir