1. Anasayfa
  2. Uzay | Bilim
Trendlerdeki Yazı

İnsanın Uzaya Çıkışının 60. Yılı Kutlanıyor

İnsanın Uzaya Çıkışının 60. Yılı Kutlanıyor
0

İnsanın uzaya çıkışının 60’ıncı kutlamaları yapılıyor. Sovyetler Birliği tarafından ilk kez başarılan bu özel tarih, koronavirüs salgını şartları yüzünden günümüzde oldukça kısıtlı etkinlikler ile anıldı. Ancak bu durum uzay yolculuğunun başlaması için çok önemli bir gelişme olarak kabul görüyor.

İnsanın Uzaya Çıkışının Özel Macerası

Tarihte ilk kez insanın uzaya çıkması için SSCB tarafından çalışmalar yapıldı ve bu çalışmalar kapsamında da ilk insan uzay yolculuğunu başlatmış oldu. 12 Nisan’da başlayan ve Mayıs 1961 tarihinde de devam eden Sovyetlerin uzay yolculuğu hem insanlığın ufkunun genişlemesine neden oldu hem de uzay alanında çok büyük başarılara söz konusu oldu. İlk kez uzaya çıkan Sovyet kozmonotu Yuri Gagarin ile birlikte uzay macerası da başlamıştı.

Özellikle 1960’lı yıllarda Soğuk Savaş çok sert bir şekilde geçiyordu ve ABD ile SSCB arasında uzay yarışı hız kazanmıştı. Uzaya ilk kez çıkış yapabilecek hem büyük bir prestij elde edecek hem de uzay çalışmalarında da öncü olacaktır. SSCB ise süreçte çok hızlı davranarak bu hayali gerçekleştirdi.

Sovyetler Uzay Yarışında Öne Çıktı

Günümüzde her ne kadar NASA’nın adı herkes tarafından biliniyor olsa da esasında Interkosmos isimli Sovyet uzay ajansı, özellikle uzay çalışmalarının ilk yıllarında çok önemli başarılara imza atmıştı. Tüm insanlık adına uzay çalışmalarını sürdüren ajans, bu alanda ABD’nin çok ötesine geçmeyi başarmıştı. 1950’li yıllarda Sovyetler tarafından Sputnik isimli yapay uydu programı başlatıldı. Uzay savaşı da 1957 tarihinde Sputnik 1 aracının uzaya fırlatılması ile başladığı kabul ediliyor.

Daha sonra Sputnik 2 ise dünya yörüngesine fırlatılan ikinci yapay uydu oldu. Bu dönemde de Sovyetler tüm ülkelerden açık ara önde liderliğini sürdürüyordu. 1960’lı yıllarda ise Vostok isimli bir uzay programı başlatıldı ve bu program kapsamında Yuri Gagarin uzaya giden ilk insan olmayı başardı. Daha sonra ise ABD de bu alanda girişimlerini hızlandırdı ve Ay’a ilk ayak basış sağlandı.

Sovyetlerin uzay programı hem bir çağın açılması hem de bu alanda öncü olması için çok büyük önem taşıyor. Bu sayede insanların uzay macerası da başladı.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir