1. Anasayfa
 2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

İstanbul Havalimanında Kar Yağışı Hazırlıkları

İstanbul Havalimanında Kar Yağışı Hazırlıkları
0

Türkiye’nin en yoğun meydanı İstanbul Havalimanı’na ilk kar yağışı bugün itibariyle gerçekleşti. Hafta sonu kar yağışının daha artması tahmin ediliyor. İstanbul Havalimanı kar yağışına ne kadar hazır? Gelin hep beraber bakalım.

İstanbul’a beklenen kar bugün itibariyle düştü. Henüz aktif uçak seferlerini etkilemese de İstanbul Havalimanı, sosyal medya hesabından bir paylaşımda bulunarak, “Beklenen kar İstanbul Havalimanı’na ulaştı. 300 personel, 130 adet karla mücadele araç ve ekipmanı ile kar yağışına tüm hazırlıklarımız tamamlanmış bir şekildeyiz. Tüm yolcularımıza emniyetli ve güvenli uçuşlar diliyoruz.”

Hizmete başladığı günden bugüne kadar Türkiye’nin dünyaya açılan kapısı olan, ülkedeki hava trafiğinin önemli bir bölümünü karşılayan İstanbul Havalimanı, kış aylarında kötü hava koşullarının uçuş trafiğini etkilememesi, yolcuların rahat ve güvenli seyahat edebilmelerini sağlamak için kış hazırlıklarını tamamladı.

Apron, pist taksi yolları başta olmak üzere, gerekli tüm tedbirlerin alındığı İstanbul Havalimanın da, “Kar Mücadele Ekibi” çekirdek olarak 190 kişiden oluşuyor. Diğer birimlerden sadece kar esnasında alınan destek ekibi ile toplam personel sayısı 300 kişiye ulaşıyor. İstanbul Havalimanı’nda karla mücadelede toplam 130 adetlik araç ve ekipman bulunmakta.

Sıvı Tedariği Yapıldı, Tüm Eğitimler Tamamlandı.

İstanbul Havalimanı’ndan yapılan açıklamaya göre, uçakların buzlanmaya karşı korunması maksadıyla hizmet veren paydaşlar gerekli buzlanma önleyici sıvı tedariğini yaptı ve yıllık eğitimlerini de tamamladı.

Havalimanındaki asfalt yüzeylerin donmaya karşı korunması için yaklaşık bin ton de-icing sıvısı hazır bekletiliyor.

Denetimi SHGM Yapacak

İstanbul Havalimanı’nın kışa hazırlık süreçlerinde personele verilen eğitim her yıl titiz bir şekil de tekrarlanıyor. Toronto, Şikago, Atlanta, Washington, Stockholm, Tromso ve Frankfurt gibi havalimanlarına ilaveten, kış operasyonlarında kullanılması planlanan araçların ve teknik özelliklerinin, personel eğitimlerinin, operasyon planlamaları ile yer hizmetleri kuruluşlarının “de-anti icing” (Buz çözme) tatbikatları Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından denetleniyor. Ayrıca uluslararası havalimanlarının kışla mücadele prosedürleri de yakından takip ediliyor.

Kasım’da Toplam 26 Tatbikat Yapıldı.

Covid-19 salgınının havacılık sektörünü olumsuz etkilemesine rağmen, kışa hazırlık süreçleri Kasım ayından beri devam ediyor; yolcu konforu ve uçakların güvenli bir şekilde havalimanında hizmet almasını sağlamak için kesintisiz çalışmalar yürütüldü. 1-30 Kasım 2020 tarihleri arasında 26 kez kar mücadele tatbikatı yapılırken, ekiplerin tazeleme eğitimleri de tamamlandı.

PAT Sahasının Büyüklüğü 12 Milyon Metrekare

Yapılan açıklamada, İstanbul Havalimanı PAT sahası kaplamalı yüzey miktarının yaklaşık 12 milyon metrekare olduğu vurgulanırken, karla mücadele çalışmasının 12 milyon metrekare üzerinde gerçekleştirildiği belirtildi. Bu bakımdan değerlendirildiğinde İstanbul Havalimanı, Almanya’daki Frankfurt Havalimanı’ndan yaklaşık 2,5 milyon metrekare ve İngiltere’nin başkenti Londra’daki Heatrow Havalimanı’ndan yaklaşık 6 milyon metrekare daha büyük alana sahip.

Kar mücadelesi aynı anda 2 pistte, bağlantı taksi yollarında ve apronlarda yapılıyor. Bu sayede kar yağışı esnasında iniş ve kalkışın ayrı pistlerden yapılmasına imkân sunuyor.

İstanbul Havalimanı’nda kar yağışı esnasında taktik operasyon ana merkezden yönetiliyor. Ekipler toplam 7 ayrı sektöre ayrılırken, tüm sektörler eş zamanlı çalışıyor. Karla mücadele araçlarının üzerinde bulunan transponder sayesinde araçlar anlık olarak izleniyor, performansları ise online filo yönetim yazılımı ile anlık takip ediliyor.

İstanbul Havalimanı’nın Karla Mücadele Araç ve Ekipman Listesi Aşşağıda Şekildedir:

 • Çekilebilir Tip Kombine Kar Mücadele Aracı: 26
 • Kompakt Tip Kombine Kar Mücadele Aracı: 15
 • Kar Püskürtme Rotatifi 7500 t/s: 4
 • Pist Taksiyolu ve Apron Asfalt Buz Önleme Aracı: 10
 • Kar Kürüme, Süpürme ve Asfalt Buz Önleme Traktörü: 22
 • Çok Maksatlı Köprü Altı Kar Mücadele Aracı: 18
 • Pist Süpürme Aracı (Kar Bıçaklı): 10
 • Pist Frenleme / Sürtünme Değeri Ölçüm Aracı: 5
 • Kar Taşıma Kamyonu: 8
 • Kar Taşıma Römorku: 8
 • AR-GE Yapılmakta Olan Yeni Nesil Kombine Kar Aracı: 2
 • Kar Yükleme Loader: 2
 • Toplam: 130

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir