UcakKazalari.Com | Türkiyenin Uçak Kazaları Sitesi
  1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri

İşte; THY’ nin Güvenli Seyahat Standartları

İşte; THY’ nin Güvenli Seyahat Standartları
0

Türk Hava Yolları olarak önceliğimiz, siz değerli misafirlerimizin seyahatlerinin güvenli ve konforlu bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktır.

Seyahatlerinizde kendinizi daha huzurlu ve güvende hissetmenizi istiyoruz. Ülkemizin bayrak taşıyıcı havayolu şirketi olarak, Türkiye’nin Covid-19 salgını ile başarılı mücadelesindeki tecrübesinden yararlanarak, tüm süreçlerimizde sağlık otoriteleriyle birlikte yeni kriterler belirleyip, önlemler aldık.

Güvenli seyahat standartlarımızı sizlere sunuyor, sağlıklı ve keyifli uçuşlar diliyoruz.

Uçuşa hazırlık

Online check-in Hava limanındaki temas oranınızı düşürmek için check-in işlemlerinin mobil uygulama veya web sitesi üzerinden on-line olarak yapılması öneriliyor.

Kişisel maske ve hijyen malzemesi Kişisel sağlık kapsamında, evimizden çıktığınız andan itibaren maske takmamız öneriliyor. Tek kullanımlık cerrahi maskelerin 4 saatte bir değiştirilmesi zorunluluğundan dolayı, seyahat sürelerini göz önüne alarak yeterli miktarda yedek maske ve hijyenik mendil bulundurmak gerekiyor.  Kullanılan maskelerin, ön kısımlarına el değmeden ihtiyaç torbasına atılmalıdır.

Kabin bagajı Çevre ile fiziksel temasları en aza indirebilmek adına, yalnızca izin verilen ölçülerde yanımıza almak gerekiyor. Yanımıza alabileceğimiz eşyalarımızın üst limiti 40x30x15 cm ve 4 kg’ı geçmemelidir. Diğer tüm kabin bagajları, check-in işlemi sırasında kayıtlı bagaj olarak yerleştirilmek üzere teslim alınacaktır. Kullanılamayacak kabin bagaj hakkı, uçuştaki bagaj hakkına ilave edilecektir.

Kabin içine alınacak eşyalar Dizüstü bilgisayar çantası, puset, el çantası, fotoğraf makinesi, şemsiye vb. kişisel eşyalardan sadece biri kabin içine kabul edilecektir. Kabinde taşınabilecek eşyaların üst limiti 40x30x15 cm ve 4 kg’ı geçmemelidir.

Havalimanı

Maske kullanımı, Havalimanına girişten itibaren maske takmak zorunludur.

Sosyal mesafe, Güvenli fiziksel mesafe için sınırlar çizgilerle belirtilmiştir. En az 1,5 metre sosyal mesafe korunacaktır.

Dezenfektan, Havalimanlarındaki geçiş noktalarına dezenfektanlar yerleştirilmiştir.

Ateş ölçümü, Uçuş öncesinde havalimanında vücut sıcaklık ölçümü yapılacaktır.

Koruyucu siperlik, İstanbul Havalimanı’ndaki hizmet noktalarında tüm masalara, personel ile yolcular  arasındaki  güvenli hizmet mesafesini korumak için siperlikler yerleştirilmiştir.

Personel ekipmanı Havalimanındaki tüm personel maske ve gerekli diğer kişisel koruyucu ekipmanları kullanmaktadır.

Temassız check-in Kontuarlardan, pasaport veya kimlik alışverişi yapmadan temassız check-in ve bagaj teslim işlemleri gerçekleştirilebilir.

Temassız self check-in İç hat uçuşu gerçekleştirecekler,  havalimanında bulunan kiosklardan  temassız check-in işlemi yapabilir.

Otomatik bagaj teslimi Biniş kartını önceden alanlar, Otomatik Bagaj Teslim istasyonları olan havalimanlarında temassız bagaj teslimi yapabilir.

Pasaport geçişi Pasaport geçişleri, sosyal mesafeyi korumak için 1,5 metrelik aralıklarla sınırlar çizilmiş ve gerekli önlemler alınmıştır.

Uçağa biniş

Personel ekipmanı Kabin ekiplerine,  her uçuş öncesi ateş ölçümü yapılmakta ve uçuşlarda kullanmak üzere maske, gözlük, eldiven ve kişisel koruyucu ekipmanlar sağlanmaktadır.

Maske kullanımı Uçağa biniş dahil tüm süreçlerde maske kullanmak gerekmektedir.

Temassız uçağa biniş Uçağa biniş sürecinde sosyal mesafe kurallarına uyulması gerekmektedir. Küçük gruplar halinde kontrol noktasına alınacak ve tüm uçağa biniş kontrolleriniz de temassız bir şekilde gerçekleştirilecektir.

Biniş noktası Uçağa binişler, körükler aracılığıyla yapılacaktır. İstisnai durumlarda kullanılacak olan apron otobüslerinde sosyal mesafe düzenlemesi sağlanmıştır.

Biniş sırası Kabin içindeki yığılmaları azaltmak amacıyla, en arka sıradan başlayarak uçağa binilecektir.

Uçak içi

Detaylı temizlik Tüm temas noktalarını kapsayacak şekilde uçaklardaki  masalar, koltuk kolçakları, kemerler, ekranlar, kumandalar, baş üstü dolapları, hava çıkışları, okuma lambaları, yan paneller, pencereler, lavabolar, bölmeler, dergi rafları, dekoratif paneller, dolaplar her uçuş sonrası özel ekipler tarafından detaylı bir şekilde dezenfekte edilmektedir. Ayrıca, uçaklar, merkeze döndüklerinde iki aşamalı özel bir dezenfeksiyon süreci olan püskürtme (foglama) yöntemi ile tekrar dezenfekte edilerek bir sonraki uçuşa hazırlanmaktadır.

HEPA filtreleri Uçaklarda bulunan HEPA (Yüksek Verimli Partikül Hava Filtresi) filtreleri; 0,3 mikrona kadar havadaki tüm partiküllerin %99,97’sini havadan arındırabilen özel bir filtreleme sistemidir.

Hava temizliği Uçuşlarımız sırasında kabindeki hava, hastane standartlarında kullanılan HEPA filtreleriyle sürekli olarak temizlenmektedir. Bu sistem ile yaklaşık 3 dakikada bir periyodik olarak havanın tamamen yenilenmesi sağlanmaktadır.

Güvenli hava akışı Uçaklardaki sistemler temiz havayı kabin tavanından kabin içine aktarır ve alt bölümünden çekerek HEPA filtrelerine ve dışarıya gönderir. Böylece kabin içindeki hava, yatay düzlemde koltuklar arasında dolaşmaz.

Hijyen uzmanları Uçuşlarda, lavabo dezenfektasyonu ile kabin içi tüm hijyen ve sosyal mesafe tedbirlerinin uygulanması konusunda Hijyen Uzmanı kabin ekiplerimiz görevlendirilmiştir.

Maske kullanımı Uçuş boyunca maskenizin ağız ve burun bölgesini kapatacak şekilde takılması zorunludur. Kumaş veya cerrahi maske kullanılabilir. Tek kullanımlık cerrahi maskelerin 4 saatte bir değiştirilmesi gerekmekte olup, bu tip maske kullanılıyorsa, yeterli sayıda maske hazır bulundurulmalıdır. Kullanılan maskeler, ön kısımlarına el değmeden ihtiyaç torbasına atılmalıdır.

Kabin içine alınacak eşyalar Bulaşma riskini azaltmak amacıyla, dizüstü bilgisayar çantası, puset, el çantası, fotoğraf makinesi vb. kişisel eşyalarından sadece biri kabin içine kabul ediliyor. Kabinde taşınabilecek eşyaların ölçüleri 40x30x15 cm ve 4 kg’ı geçmemelidir.

Dezenfektan Tüm uçak lavabolarında el dezenfektanı bulunmaktadır.

Hijyen seti Uçuşlarda yolculara, içerisinde maske, antiseptik mendil ve el dezenfektanı bulunan bir “Hijyen Seti” veriliyor. Kısa uçuşlarda verilen setlerde,  maske ve antiseptik mendil bulunuyor. Orta ve uzun uçuşlarda verilen setlerde, ek olarak el dezenfektanı bulunuyor.

Tekstil ürünleri hijyeni Battaniye, uyku seti vb. tekstil ürünleri, her kullanım sonrasında uluslararası otoriteler tarafından uygunluğu alınmış, alerjen içermeyen özel kimyasallar ile profesyonel tesislerde yüksek sıcaklıklarda temizleniyor.

Battaniye hizmeti Hijyen tedbirleri kapsamında battaniye hizmeti, yalnızca 4 saat ve üzeri süreli uçuşlarda veriliyor.

Yastık hizmeti Hijyen tedbirleri nedeniyle yastık hizmeti kaldırılmıştır.

Yayınlar Hijyen tedbirleri gereği uçak içi yayınlar,  basılı olarak dağıtılmayacak, bu yayınlara, gazetelere ve dergilere PressReader uygulaması ile uçuşunuzun 24 saat öncesinden 24 saat sonrasına kadar www. pressreader.turkishairlines.com adresinden ulaşabilir.

Kulaklık hizmeti Tüm dış hat seferlerinde tek kullanımlık kulakların servis edilmesi planlanmaktadır. Kendi kulaklığınızı kullanbilirsiniz.

Uçak içi eğlence platformu Uçak içi eğlence platformu Planet’ten “Covid-19 Hakkında” kategorisine tıklayarak otoritelerin paylaştığı güvenilir kaynaklardan 12 farklı dildeki videolara ulaşabilirsiniz.

Companion uygulaması Wi-Fi bulunan uçaklarda “Companion” uygulaması ile şahsi mobil cihazlarınızdan eğlence sistemini uzaktan kumanda edebilirsiniz.

İkram Yüksek hijyen kuralları çerçevesinde hazırlanan ikramlar, uçuş süresine göre farklılaşan konseptlerle paketli ve tek kullanımlık ürünler sunuluyor. çuş süresi 2 saatin altında olan uçuşlarda temasın azaltılması adına ikram olarak sadece paketli su servis ediliyor.

Uçaktan iniş

İniş süreci Uçaktan iniş 10’arlı sıralar halinde, kabin ekibinin anons ve yönlendirmelerine uyarak 2’şer dakikalık bekleme süreleriyle gerçekleştirilecektir.

İniş işlemi Uçaktan inişler körükler aracılığıyla yapılacaktır. İstisnai durumlarda kullanılacak olan apron otobüslerinde de sosyal mesafe düzenlemesi sağlanacak.

Kontrollü bagaj alımı Bagaj alımlarında fiziksel teması azaltmak amacıyla ilgili  düzenlemeler sağlanmıştır.

https://www.turkishairlines.com/tr-tr/guvenli-seyahat-standartlarimiz/

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir