1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri

Japonya Hava Yolları İlk Kez Zarar Etti!

Japonya Hava Yolları İlk Kez Zarar Etti!
Japonya Hava Yolları İlk Kez Zarar Etti!
0

9 Sene Sonra Bir İlk!

Covid-19 salgını sürecinde tüm havayolu şirketlerinde olduğu gibi JAL’da büyük oranda etkilendi.

Pandemi süreci bir çok sektörü vurduğu gibi havacılık şirketlerini de büyük oranda etkiledi. Şirketler maliyetleri azaltmak için çabalasa da zarar etmekten kurtulamadılar. Geçtiğimiz günlerde Japonya Hava Yolları tarafından yapılan açıklamada şirketin 9 sene sonra ilk kez zarar ettiği belirtildi.

Japonya Hava Yolları (JAL), 2020 mali yılında 240 ile 270 milyar yen yani 2,29-2,58 milyar dolar aralığında büyük bir kar kaybı beklediğini açıkladı. JAL tarafından yapılan açıklamada, şirketin yeni tip korona virüs (Covid-19) salgını sürecinde düşen talepler nedeniyle 2012 yılından beri ilk kez zarar açıklamayı beklediği bildirildi.

Yapılan açıklamada, uluslararası ve iç havayolu uçuşlarına yönelik talepte Covid-19 nedeniyle keskin bir düşüş yaşandığı, değişken ve sabit maddi giderlerin azaltılmasında oldukça zorluk çekildiği ve şirket net gelirlerinde büyük oranda kayıp görüldüğü bildirildi.

2020 mali yılın mali dengelerinde, mart-eylül aylarındaki dönemde, önceki senenin aynı dönemine oranla, uluslararası yolcu oranının yüzde 97,2 ve yerel yolcu oranının da yüzde 76,1 azaldığı ve bunun sonucunda 161,23 milyar yen yani 1,54 milyar dolar miktarında büyük kayıp yaşandığına vurgu yapıldı.

Mart 2021 tarihinde sona erecek 2020 mali yılı projeksiyonunda da 240 ile 270 milyar yen yani 2,29-2,58 milyar dolar civarında net kar kaybı beklendiği belirtildi. Japonya Hava Yolları Kıdemli İdari Müdürü Kikuyama Hideki, yaptığı basın toplantısında, Covid-19 sürecinde maliyet azaltıcı tedbirlerin genişletileceğini ve 2022 yılına kadar yaklaşık 30 yolcu uçağının hizmet vermeyeceğini kaydetti. JAL, 2021 yılında bir nevi küçülmeye gidecek gibi görünüyor.

Dilerseniz ”Boeing ve Raytheon İşten Çıkarmalara Gidiyor” haberimize de BURADAN ulaşabilirsiniz.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir