1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Kalktıktan 37 Yıl Sonra İnen Uçak ve Tüm Detaylar

Kalktıktan 37 Yıl Sonra İnen Uçak ve Tüm Detaylar
0

Havacılık endüstrisinde farklı birçok olay ilgimizi hemen çekebiliyor. Bunu ön gören kişi ve kurumlar bilginin kaynağı üzerinde yeterli olarak delil toplamaması, son kullanıcıların sorgulamamasından dolayı bu tarz olaylar mit olarak günümüze kadar ulaşıyor.

Tam olarak 37 yılın ardından, üzerinden geçen zamandan dolayı yıpranmadan bir anda ortaya çıkan bir uçağın hikâyesinden bahsediliyor. Bu hikâyenin öncelikle parodi yani uydurulma olduğunu belirtiyoruz. Weekly World News adlı gazete tiraj yakalamak için farklı hikayeleri uydurduğu bilinen bir gazetedir. Kaleme aldığı bu hikâye sayesinde sadece kendi ülkesinde konuşulmaktan çıkan bir şehir efsanesi yaratmıştır.

Hikâye 37 yıl önce 2 Temmuz 1995 yılındaki bir uçağın üzerinden anlatılmaktadır. Planlanan varış noktası Miami Havaalanı olduğu söylenmektedir. Hikâyeyi ilginçleştiren konu ise bu uçağın tam 37 yıl sonrasında ışınlandığı o ütopya ile başlamaktadır. Kalkışının üzerinden saatler geçtikten sonra, başarılı bir uçuş verisi gönderen uçak birden kaybolmaktadır. Herhangi bir uçak kazasına dair verinin bulunmadığı ve hiçbir kule ile iletişime geçilmediği ifade ediliyor.

Peki uçak ne oldu, nereye indi? Şehir efsanesi haline gelen Pan American Havayollarına ait uçak yılların ardından normal bir uçuş günündeki hava trafiğini kontrol eden Venezuela’nın Karakas kulesi ile iletişime geçiyor. Kontrol kuleleri civardaki çoğu uçağı ekranlarındaki radarlardan görüntüler ve temas kurarlar. Buradaki uçağımız ise bir anda belirerek iletişime geçiyor. Kendisini tanıtmasını ve uçuş planlarını soruyor. Pilotun New York-Miami seferini gerçekleştirdiklerini ve nerede olduklarını soruyor. Bu soru karşısında afallayan hava trafik kontrolörü, yaklaşmakta olduğu havaalanının bilgisini iletiyor. Yaklaşmakta olan uçağın kule görüş alanına girmesi ile şaşkınlık daha da artıyor. Çünkü gördüklerini ilettikleri uçak eski ve turbo proplu bir DC-4 McDonnell Douglas.

Olay ilginç bir şekilde devam ediyor. Sorunsuz bir inişin ardından yetkililerin uçağa yaklaşması ve uçaktaki pilotun ikazı ile tekrardan havalandığını ifade ediyor. Devamında ise bu uçağın radardan kaybolması ve takip görevi alan askeri uçaklarında herhangi bir temas sağlayamadığı belirtilmektedir.  Hikâyeyi doğrudan size aktarmak yerine kısaca özetlemek istedik. Çünkü kaynağı belirli olmayan ve doğruluğu kanıtlanamayan bir içerik ile yanıltmak etik bir durum değildir. Bir uçağın 37 yıl havada kalması hiç mümkün olmayacağı gibi mürettebatın hiçbir şey hatırlamadan iniş yapması pek olası da değildir.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir