1. Anasayfa
  2. Uçak Kazaları
Trendlerdeki Yazı

Ölümcül Uçak Kazalarında Hayatta Kalan Kişiler

Ölümcül Uçak Kazalarında Hayatta Kalan Kişiler
1

Uçak yolculuğu bilinen en konforlu seyahat türü olmasına rağmen uçak kazaları da bir o kadar ölümcül oluyor. Kazalardan insanların sağ akmasına mucize olarak bakılması da bu doğrultuda şaşırtıcı değil. Filmlerde ve kitaplarda rastlanılacak türden olan bu kurtuluşlar içlerinde büyük mücadele hikâyelerini de barındırıyor.

Paraşütsüz Atlayış

İlk kahramanımız 22 yaşında bir uçuş görevlisi. Tarihe geçişi ise paraşütsüz olarak Yaptığı atlayış olarak biliniyor. Adı Vesna Vulvaca olan bu genç 26 Ocak 1972 ‘de iş seyahati olarak yola çıkıyor. Uçak Çekya üzerinde iken ani bir patlamayla karşı karşıya kalınıyor. Patlama esnasında genç kendini paraşütsüz olarak aşağı bırakıyor.  Kurtarma ekibi tarafından günler sonra bulunan Vesna, kafatası kırık, kolları kırık ve bacakları kırık bir şekilde ekiplerin karşısına çıkıyor.

Kaza da çok kan kaybeden genç, bulunduktan sonra üç gün komada kalıyor. Uçakta bulunan 28 kişiden tek sağ kalan olarak yaşama tutunsa da hayatının geri kalanında aksayarak yürümek zorunda kalmıştır.

Bu zorunlu atlayış onu Guinness rekorlarının da sahibi yaptı.

Yemeksiz Geçirilen 42 Gün

Fairbanks’tan Seattle’ye uçmak isteyen 21 yaşındaki Helen Klaben,  amatör bir pilotla biraz da ucuza seyahat etmek için yola çıkmıştı. Kar fırtınası yüzünde uçak ücra bir bölgede düştü.  Yolcu ve pilot bu düşüşten sağ kalmayı kırık kemiklere rağmen başarmışlardı. Yolcunun ve pilotun fazla kiloları da hayatlarını kurtardı.  42 gün boyunca sadece su içerek hayatta kalan bu insanlar 42. Gün de kurtarıldılar.

Hayatta Kalmak İçin İnsan Eti Yemek Zorunda Kaldılar 

Bu olay tam da korkulanın başa geldiği cinsten. 1972 ‘de meydana gelen uçak kazasında Andes dağları üzerine düşen uçakta var olan 45 yolcudan 25 ‘i hayatta kaldı. Daha sonra bölgeye çığ düştü ve hayatta kalanların sekizi daha hayatını kaybetti.  Yaşamaya çalışırken olmayan erzak yüzünden bölgede ki ölülerin etlerini tüketen insanlar,  bir çoban sayesinde kurtarıldı. Olay kitap ve filme dönüştürüldü tüm detayların var olduğu eserin adı  ‘Alive’.

Hayatta kalmış olmak gerçekten mutluluk verici olmuş mudur bunu tam bilememekte onlar mucize insanlar.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

  1. Aralık 10, 2020

    Bir daha böyle şeyler yaşanmaz inşallah

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir