1. Anasayfa
  2. Uçaklardan Haberler

Orman Yangınlarına Uçakla Neden Müdahale Edilmiyor?

Orman Yangınlarına Uçakla Neden Müdahale Edilmiyor?
0

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte ormanların sık olduğu bölgelerde yangınlar görülmeye başlandı. Orman yangınlarına özellikle hızlı ve etkili müdahale için tercih edilen yangın söndürme uçakları ise şimdilik yeteri kadar kullanılmadı. Bu durum ise yeteri kadar yangın uçağının olmadığını gündeme taşıdı.

Yeteri Kadar Yangın Uçağı Yok mu?

Yangın uçakları özellikle orman yangınlarına etkili ve hızlı bir şekilde müdahale edilmesi için büyük önem taşıyor. Yaz aylarında kıyı kesimlerinde sıklıkla görülen orman yangınlarına zamanında ve etkili müdahale yapılmazsa yangın çok büyük alanlara yayılıyor. Bu durumda da yangın söndürme uçakları anında müdahale için kullanılıyor.

Ancak son dönemlerde Ege ve Akdeniz bölgelerinde ortaya çıkan yangınlar için yangın söndürme uçakları etkili müdahale yapamıyor. Daha önceden Türkiye’nin yangın söndürme uçağı konusunda eksikliklerine dikkat çekilmiş ve Rusya’dan yeni uçak siparişi verilmişti. Ama Rusya’dan alınan uçaklar henüz Türkiye’ye ulaşmadı. Yaşanan yangınlar ise binlerce hektar alanın yanmasına yol açarken yangın söndürme uçaklarının gecikmesinin telafisi de ne yazık ki yapılmayacak.

Yeni gelecek uçakların ulaşması gecikirken aynı zamanda Türk Hava Kurumu’na ait olan 5 adet Canadair CL215 modeli yangın söndürme uçağı yangınlarda kullanılmıyor. Orman Bakanlığı bu uçakları kullanmak istemezken aynı zamanda döviz üzerinden satın alınmış uçakların teslimi de gecikiyor. Rusya’dan alınan uçakların normal koşullarda 1 Haziran’da teslim edilmesi gerekiyordu.

Yangın Söndürme Uçakları Neden Önemli?

Yangın söndürme uçakları ya da havadan yangın söndürme araçları ormanlık alanların hızlı şekilde söndürülmesi için büyük önem taşıyor. Orman yangınlarına ayrıca helikopter ile de müdahale edilmesine rağmen yine de helikopterler kapasiteleri açısından uçakların yanında sönük kalıyor. Özellikle kıyı şeritlerinde denizden alınan suyun yangının olduğu bölgeye havadan boşaltılması ile çalışan yangın söndürme uçakları bu bakımdan yangınların yayılmasını önlemek için önemli avantajlar yaratıyor.

Suyun yanında köpük ve jel gibi daha özel söndürücü maddelerin de kullanılmasını sağlayan yangın söndürme uçakları bu özellikleri ile birlikte dünya genelinde işlevsel araçlar olarak kullanılıyor.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir