1. Anasayfa
  2. Uçaklardan Haberler
Trendlerdeki Yazı

Oto Pilot Nedir, Uçak Otomatik mi Uçar?

Oto Pilot Nedir, Uçak Otomatik mi Uçar?
0

Oto pilot kavramı her ne kadar filmler yüzünden uçağın pilota ihtiyaç olmadan uçabileceği izlenimi veriyor olsa da gerçekte bu durum böyle değildir. Oto pilot, pilotların uçağı daha rahat şekilde uçurmalarını sağlayan bir sistemdir.

Oto Pilot Nedir, Nasıl Çalışır?

Yaygın bilinen kanının aksine oto pilot kavramı uçaklarda uçağın kendi kendine yol alması anlamına gelmemektedir. En temel olarak uçağın pilot tarafından daha kolay şekilde sürülmesine yardımcı olmaktadır. Bu konuyla ilgili olarak pilotların kalkış sonrasında otomatik pilota uçağı alarak hiçbir iş yapmadıkları görüşü de doğru değildir. Bu sistem uçakların planlandıkları şekilde uçmalarını sağlayan ve sorumlu pilot tarafından da sürekli olarak kontrol edilen bir yazılımdır. Bazı durumlarda uçuşlar 18 saat gibi süreleri bulabildiği için pilotların aralıksız olarak uçağı uçurmalarının yol açacağı yorgunluğu gidermek için geliştirilmiştir.

Oto pilot çalışma sistemi olarak uçağın havada temel kontrollerini, dengesini sağlamaktadır. Bu kapsamda uçağın yana yatma, sağ ve sola dönme, yükselme ve alçalma gibi temel hareketleri için yardımcı olur. Bunun yanında uçağın hızının belirlenmesi, uçağın yerinin tespit edilmesi gibi konular için de yardımcı olur. Sistemin tam açılımı da otomatik uçuş kontrol sistemi olarak bilinmektedir.

Uçağın farklı bölgelerinden sensörler yardımı ile toplanmış olan bilgiler oto pilot kontrol merkezine iletilmektedir ve burada da uçak için planlanmış olan uçuş verileri ile birlikte işleme alınmaktadır. Sonuçta ise ortaya çıkmış olan veriler uçağa yön vermeyi sağlamakta ve gövde üzerinde alçalma, yükselme, dönme, yan yatma gibi hareketlerin yine sensörler aracılığı ile yapılmasını sağlamaktadır. Uçağın hızının ayarlanması için de gaz kolunun kontrol edilmesine yardımcı olur.

Otomatik Pilot Ne Zaman Kullanılır?

Oto pilot kullanımı açısından uçağın stabil olduğu zamanlarda tercih edilir. Herhangi bir risk oluşmaması için iniş ve kalkışlar pilotlar tarafından yapılmaktadır. Özellikle kalkışların tamamı kesin bir şekilde pilot tarafından yapılır. Hava şartların uygun olduğu durumlarda ise bazı zamanlarda oto pilot yardımı ile iniş yapılabilir. Bunun dışında otomatik pilot belirli bir yüksekliğe ulaştıktan sonra devreye alınır ve sürüş esnasında da sürekli pilotun kontrolünde kalır.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir