1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Otomatik Pilot Nedir? Ne İşe Yarar?

Otomatik Pilot Nedir? Ne İşe Yarar?
0

Öncelikle, Otomatik Pilot Nedir?

Otomatik pilot, evrensel dilde yani İngilizce’de autopilot olarak adlandırılmaktadır. Uçağın mekanik, elektronik ve hidrolik sistemlerini kullanarak uçağın otomatik olarak uçuş yapmasını sağlar. Ama uçağın tüm kontrollerini otomatik pilot kullanamaz. Sadece uçağın belirli hızda ve belirlenen rotada gitmesine yardımcı olur. Pilotlar uçağı kalkış ve iniş zamanları haricinde genellikle otomatik pilotta kullanırlar. Özellikle yolcu uçaklarında oto pilot daha sıklıkla kullanılmaktadır.

Otomatik Pilot Tam Olarak Ne İşe Yarar?

Otomatik pilot güvenlik parametreleri dahilinde uçağın ağırlık merkezi hareketlerini denetler. Uçaklar kalkmadan önce belirlenen rota yazılımı oto pilota yüklenir. Uçak kalkış yaptıktan sonra pilot tarafından devreye sokularak belirlenen rota dahilinde uçağın güvenle uçuş yapmasını sağlar.

Otomatik Pilota Nasıl Geçiş Yapılır?

Uçaklarda otomatik pilot üç farklı tip eksen yazılımından oluşmaktadır. Bunlar tek eksenli, iki eksenli ve üç eksenlidir. Her geçen gün gelişen teknoloji ile birlikte yeni tip uçaklarda üç eksenli yazılım kullanılmaktadır. Üç eksenli otomatik pilotlar dümen kontrolü ile beraber yatış ve dönüş hareketlerini de kontrol ederler. Yeni tip uçaklarda klasik uçuş manevralarının hepsini otomatik pilotlar yapabilmektedir. Sadece kalkış ve inişlerde uçağın kontrolünü pilotlar ele almaktadır.

Otomatik Pilotun Ne Gibi Avantajı Vardır?

Otomatik pilot uzun yolculuklarda, kıtalar arası uçuşlarda pilota büyük kolaylık sağlıyor. Ayrıca yüklenen rota yazılımı doğrultusunda uçağın güvenli bir şekilde uçmasını da sağlıyor.

Tüm Pilotlar Otomatik Pilot Kullanır Mı?

Tüm pilotlar hava şartları elverişli olduğu takdirde iniş ve kalkışlar dışında otomatik pilot kullanmaktadırlar.

Otomatik Pilot Ne Zaman Kullanılır?

Uçağın kalkışı sırasında pilot uçağı yönlendirir. Bir süre sonra otomatik pilot devreye alınır ve uçak oto pilot ile uçurulur. Uçaktan uçağa yani uçağın modeline göre değişken özellikler gösteren otomatik pilotlar yardımcı pilotun görüş açısının azaldığı durumlarda da devreye girerek pilota yardımcı olur.

Otomatik Pilot Tek Başına Uçağı İndirebilir Mi?

Verilen yazılım dahilinde ve girilen komutlar ile otomatik pilot bir uçağa iniş yaptırabilir. Bu sisteme otomatik iniş sistemi adı verilmektedir. Zorlu hava şartlarında örneğin pilotun görüş açısını kapatan sis olduğu durumlarda ILS adı verilen bir sistem ile uçağın güvenli bir şekilde indirilmesine yardımcı olmaktadır.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir