1. Anasayfa
  2. Uçak Kazaları

Pegasus Kazasının Bilirkişi Raporu Tamamlandı

Pegasus Kazasının Bilirkişi Raporu Tamamlandı
0

Yıldırım Çarpmıştı

Sabiha Gökçen hava alanında gerçekleşen Pegasus kazasında kaptan pilot ve ikinci pilot ‘tali’ kusurlu bulundu.

Olayla ilgili görevlendirilen Bilirkişi raporuna göre dosya şüphelileri kaptan pilot Mahmut Aslan ve yardımcı pilot Ferdinant Pondaag’ın gerekli uyarıları yapmaması nedeni ile kusurlu. Pilotlar dışında 2 kule görevlisi de uçuş trafiğini durdurmamaları sebebi ile kusurlu olarak görüldü.

Kusurlu bulunan taraflar bunlarla da sınırlı değil. Ayrıca HEAŞ da (Havaalanı İşletme ve Havacılık Endüstrileri A.Ş.) kurum olarak kusurlu olarak belirtildi. Sabiha Gökçen’de gerçekleşen kaza sonrası görüntülere ise aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Kaydedilen Fotoğraflar

Kaza sonrası uçağa ait görüntüler de hasarın ne derece büyük olduğu net bir şekilde görülüyor. Çekilen fotoğraflar da uçağın baş ve kuyruk bölümünün tamamen koptuğu görüntüler kaydedildi.

Kaza Görüntüleri ve Detaylar

 

Tamamlanan Bilirkişi raporunda Kaptan Pilot Mahmut Aslan, asli kusurlu bulundu. Kaptan pilot olay günü olumsuz hava şartlarını, pistin ıslak oluşunu ve pistten çıkma ihtimalini göz önünde buldurmalarını belirtti. Hazırlanan rapor ise şu şekilde yayınlandı;

 “Yalova semalarında uçağa yıldırım isabet etmesinin getirdiği stres ile yolcuların mevcut meteorolojik koşullardan olumsuz etkilenmelerini engellemek amacıyla bir an önce uçağı güvenli şekilde indirmeye odaklanması nedeniyle bunu yapamadığı tespit edilmiştir” denildi.

Yayınlanan raporda kaptan pilotun yaklaşma prosedürlerinde ki hıza da uymadığı belirtildi. Raporun devamı şu şekilde gerçekleşti:

“Kaptan pilotun Sink Rate (alçalma hızı) uyarısı aldığı, uçağı indirdikten sonra pist içerisinde durabilecek seviyede yavaşladığını düşünerek Autobrake ve Speedbreak’i kapatmıştır. Uçak 6 saniye boyunca pist üzerinde yavaşlamadan yol almış ve pilotlar tarafından yavaşlamak maksadıyla manuel olarak maksimum frenleme gerçekleşmiştir. Sürati düşmeye başlayan uçak yerde bulunan kuvvetli kuyruk rüzgarı etkisiyle gerekli yavaşlığa ulaşamamış ve söz konusu kaza meydana gelmiştir” denildi.

Bilirkişi raporunda, “Yaklaşma sırasında maruz kaldıkları yıldırım nedeniyle inişe fazla odaklanıp inişe devam eden kaptan pilot Aslan’ın ortaya çıkan kazada asli kusurlu olduğu kanısına varılmıştır” denildi.

Dilerseniz ”Yolcu Uçağı İniş Sırasında Sürüklendi” haberimize de BURADAN ulaşabilirsiniz.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir