1. Anasayfa
  2. Uçaklardan Haberler
Trendlerdeki Yazı

Rusya Tek Motorlu Beşinci Nesil Avcı Uçağı Geliştiriyor

Rusya Tek Motorlu Beşinci Nesil Avcı Uçağı Geliştiriyor
0

Rusya beşinci nesil avcı uçağı için tek motor geliştirdiğini kamuoyu ile paylaştı. Buna göre Rusya’da Suhoy şirketi bünyesinde olacak ilk beşinci nesil hafif ve çok amaçlı olacak tek motorlu avcı uçağının geliştirilmekte olduğu öğrenildi.

Tek Motorlu Beşinci Nesil Avcı Uçağı

Söz konusu beşinci nesil avcı uçağı için açıklamalarda bulunan ismi verilmeyen bir yetkili şu ifadeleri kullandı; “Uçak gelişimi için ürün 30 isimli yeni tip bir motor, radar, görünürlüğü daha da düşüren kaplamalar, kabin elektronik aygıtları, silahlar da olacak şekilde Su-57 avcı uçağının gelişmesi için altyapının daha da geliştirilmesi hedefleniyor,” dedi.

Su-57’de dahil olmak üzere şimdiye kadar Rusya’da geliştirilen tüm avcı uçakları iki motor sistemine sahip bulunuyor. Yetkilinin aktardığı bilgilere göre söz konusu yeni nesil uçağın kalkış ağrılığı da en fazla 18 ton civarında olacak. Azami hızı ise 2 mach’ı geçmiş yani ses hızından yaklaşık olarak da 2 kat daha hızlı olacak. Uçakta aynı zamanda düşük radar izi, yüksek manevra kabiliyeti ve saptırılan itme vektörü motor kapsamında hızlı kalkış özelliği de bulunacak. “Avcı uçağında pek çok modern tek motorlu uçakta yapıldığı gibi gövde altında bir adet hava alığı yer alacak,” şeklinde açıklama yapan yetkili test aracını geliştirme aşamasında yurtdışında üretilmiş olan avcı uçaklarında denenen 3 ve 4 serili AL-31 FN tipi turbofan motorunun da tercih edileceğini belirtti.

Tek Motorlu Avcı Uçaklarına Rusya Etkisi

Günümüzde tek motorlu avcı uçakları arasında en çok bilinenleri F-16 ve F-35 modelleri olarak öne çıkıyor. Bunun yanında İsveç’in yaptığı JAS-39 ve Çin yapımı J-10 uçakları da tek motorlu çalışma sistemine sahip. Tek bir motorun yer alması hem üretim maliyetini hem de işçilik giderlerini çok önemli ölçülerde azaltmış oluyor. Ayrıca uçağın kullanımı ve rutin bakımlarını da daha kolay hale getiriyor. Tek motor kullanılması aynı zamanda savaş jetlerinin daha güvenilir olmasına da katkı sunuyor. Ancak tek motorun dezavantajları da bulunuyor. Tek motorlu savaş jetleri daha az dayanıklı oluyor ve aynı zamanda savaş yüklerine de kısıtlama getiriyor.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir