1. Anasayfa
  2. Uçaklardan Haberler

Rusya’nın ”Kıyamet Günü” Uçağı Soyuldu!

Rusya’nın ”Kıyamet Günü” Uçağı Soyuldu!
Rusya kıyamet uçağı
2

Özel Olarak Tasarlanmıştı

Rusya’nın zor günler için tasarladığı ”Kıyamet Günü” uçağı adı ile bilinen uçak soyuldu.

Geçtiğimiz haftalarda Rusya’nın kıyamet senaryoları için tasarladığı özel uçaktan bahsetmiştik. Uçak, üst düzel teknolojiler ve sağlam malzemeler ile donatılmıştı. Dün uçak ile ilgili götü bir haber geldi. ”Kıyamet Günü” uçağı olarak bilinen özel tasarım model, muhafaza edildiği tesiste soyuldu. Haber, Rus basın kanallarında flaş olarak geçildi.

Rusya kıyamet günü uçağı ile çok konuşulmuştu. Uçak Rusya’da bir nükleer savaş gibi durumlarda devlet başkanı ve diğer üst düzey yetkililerin güvenliğini sağlamak ve komuta kontrol merkezi olarak kullanılmak üzere tasarlandı.

Rus medyası, güneydeki Taganrog Havacılık Bilim ve Teknik Kompleksi’nde bulunan Ilyuşin-80 tipi uçağın kargo kapağının açılarak telsiz donanımından 39 parçanın çalındığını belirtti.

Guardian gazetesinin paylaştığı habere göre hırsızlar maalesef yakalanamadı. Rusya İçişleri Bakanlığı bir uçağın soyulduğunu onayladı fakat bunun hangi uçak olduğunu açıklamadı.

Rusya’nın popüler televizyon kanalı Ren-TV, polisin uçakta bir ayakkabı ve parmak izine rastladığını aktardı. Bu uçakların, ülkenin silahlı kuvvetleri ve nükleer füze fırlatma kapasitesine sahip birimleriyle temas sağlayan özel bir iletişim sistemi bulunuyor.

Ilyuşin-80, kuyruğundan çıkan kilometrelerce uzunluktaki anteniyle balistik füze denizaltılarıyla kolaylıkla iletişim sağlayabiliyor. Yakıt ikmali yapmadan günlerce havada kalabilen uçağın, Devlet Başkanı Vladimir Putin’le diğer siyasi ve askeri yetkililerin olası bir nükleer saldırıda buradan idare etmesi için tasarlandığı söyleniyor.

Dilerseniz ”Milli Savaş Uçağı 2023 Senesinde Hangardan Çıkıyor” haberimize de BURADAN ulaşabilirsiniz.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

  1. Haberler gerçekten çok iyi tüm uçaklarla ilgili ve diğer haberleri buradan takip ediyorum kesin, doğru bilgi emeğinize sağlık

  2. Harbidende kıyamet gibi bir olay yaşanmış :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir