1. Anasayfa
  2. Uzay | Bilim
Trendlerdeki Yazı

Sınırların Ötesinde Bir Hayal SN10

Yapılmayanı gerçekleştirme hedefi ile motive olan Elon Musk’ın şirketi SpaceX, Mars görevine bir adım daha yaklaştı.

Sınırların Ötesinde Bir Hayal SN10
0

Uzay endüstrisinde yaptığı atılımlar ve çoğu kişinin inanmakta zorlandığı konuları somutlaştıran Amerikalı SpaceX firması Mars’a göndermek istediği uzay aracının testlerine hız kesmeden devam ediyor. Yeni nesil girişimci bir şirket genine sahip olan ve silikon vadisi köklerine sahip CEO Musk, hayallerine ulaşmak için tecrübe kazanıyor.

Bu Hedefin Karda İzleri Yok

 Gidilmek istenilen yerin belirli olmasına rağmen yıllardır bu çapta bir girişim için NASA’dan bile kesin bir çalışma ve sonuç kaydedilemiyor. Ülkeler büyük bütçeler gerektiren ve başarısızlık ile sonuçlanacak testlere henüz hazır değil. Bu yüzden Elon Musk ve ekibi insanları farklı bir perspektiften bakmaya ve o açının doğru olacağına inandırmak için görev ile ilgili farklı gelişmeler kaydediyor.

Mars Görevi Test Uçuşlarındaki Son Gelişmeler

 Yüksek irtifa test uçuşlarına başlanan yeni uzay aracı Starship, geçtiğimiz günlerde 3. Prototipi ile gökyüzüne doğru havalandı. SN8 ve SN9 prototip modellerinde olduğu gibi SN10’da başarılı bir kalkış gerçekleştirdi. Tüm ekipmanların ve yüzey kontrol mekanizmalarının test edildiği bu uçuştan sonra 3 motoru sırasıyla kapatıldı. Serbest düşüş yapması sağlanarak, inişi kontrol etmeye dayanan bir sistem üzerinde çalışıyorlar. Yere yakınlaştığında motorlarını tekrardan ateşleyen SN10 diğer iki prototipe oranla çok daha stabil ve hassasiyetle iniş manevrasını gerçekleştirdi.

Daha önce üretilen ve aktif olarak Starlink ve çeşitli uyduların yörüngeye ulaştırılmasında görev yapan Falcon serisi roketler gibi dikey iniş yeteneğinin kazandırılması için çalışılıyor. Yapılan testler sonucunda 3. Roketin başarılı şekilde yere indiği canlı yayında anı anına görüntülendi.

İlerleyen dakikalarda ise sebebi bilinmeyen ve SpaceX tarafından açıklanmayan bir sebepten iniş gerçekleştiren Roket bir anda alev topuna dönüştü. Patlamanın ardından CEO Elon, Twitter üzerinden “RIP SN10, honorable discharge.” ( Huzur içinde yatsın SN10, Şerefli bir görevden ayrılma) yazılı bir gönderi paylaştı.

Teksas’ın Meksika bölgesindeki Boca Chica’da gerçekleştirilen bu uçuşlar sırasında ciddi güvenlik önlemleri alınıyor. Büyük bir alana kurulu olan tesisin yeri ise özel bir tercih sebebi olduğunu gösteriyor.

Sürekli olarak uzaya uçuş yapmayı planlayan şirketin önümüzdeki günlerde haftada bir fırlatmalar yapmayı planladığı ön görülüyor. Bu fırlatmalar sırasında aktif hava trafiğinin engellenmemesi ve gerekli uçuşların alınması için Boca Chica tercih edilerek 100 bin metre kareden büyük bir alanda çalışmalarına devam ediyor.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir