1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri

Tam Kapanma Döneminde Uçuşlar Yapılacak mı?

Tam Kapanma Döneminde Uçuşlar Yapılacak mı?
0

Tam kapanma olarak bilinen durum dün yapılan kabine toplantısı tarafından açıklandı. Buna göre 29 Nisan’da başlayacak olan kapanma dönemi 17 Mayıs saat 05.00’e kadar devam edecek. Bu durum pek çok sektörü ise olumsuz etkileyecek. Kapanma döneminde uçuşların yapılıp yapılmayacağı ise merak ediliyor.

Tam Kapanma Kararı Uçuşları Etkileyecek mi?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından dün açıklanan, koronavirüs vakalarının azaltılmasına yönelik kararlardan tam kapanma kararı alındı. Özellikle kararlar kapsamında 17 gün sürecek olan sokağa çıkma yasaklamasının yanında iller arasında seyahat yasağı da getirildi. Bu durum ise Ramazan Bayramı öncesinde şehir değiştirmek isteyenleri online bilet aramaya sevk etti. Kararın açıklanması sonrasında online platformlarda bilet aramalarında ciddi artış yaşandı.

Özellikle uçak biletlerinde de kapanmanın yaşanacağı 29 Nisan tarihine kadar önemli artışlar yaşandı. Uçak bileti satışlarında son 24 saatlik sürede 15 kat artış yaşanırken, uçak biletlerinin yüzde 93’ü ise tek yönlü tarifelerden oluştu. Bu durum ise kısıtlama döneminde uçuşların yapılıp yapılmayacağı sorusunu da beraberinde getirdi.

Özel İzin ile Yolculuk Yapılabilecek

Henüz havayolları tarafından açıklanan karar olmadığı için kapanma döneminde uçuşların nasıl yapılacağı tam olarak netlik kazanmadı. 29 Nisan’dan 17 Mayıs’a kadar geçecek sürede seferlerin nasıl yapılacağı bilinmiyor. Ancak çoğu firmanın uçuşları durduracağı ve büyük firmaların da uçuş sayılarında önemli oranlarda azalmaya gidileceği tahmin ediliyor. Bu tarihler aralığında daha önceden bilet almış olanlar için ise firmalardan ücretsiz değişim hakkı tanınacak. Uçuşları yapılacak olan yolcular için ise İçişleri Genelgesi kapsamında yasaktan muaf tutulacaklar. Ancak yolculuklarının yapılabilmesi için izin almaları gerekecek. İzin almak için de yine genelgede belirtilen şartlara uygunluk sağlanması gerekecek.

Bu kapsamda da havayolu firmalarının tam kapanma döneminde uçuş yapmaları halinde seyahat izni alabilecekler özel izin şartlarını yerine getirenler olacak. Buna göre cenaze, asker terhisi, son 5 gün içerisinde ilgili şehre gelerek kendi evine dönmek isteyenler, hastaneden taburcu olanlar izin alabilecekler. Bunun dışında tatil ya da gezi için yapılacak olan yolculuklara ise izin verilmeyecek, bu amaçla uçak bileti olanlar ücretsiz değişim yapabilecekler.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir