1. Anasayfa
  2. Uçak Kazaları

Tarihe Kazınmış Yürek Burkan 2 Uçak Kazası

Tarihe Kazınmış Yürek Burkan 2 Uçak Kazası
0

Tarihte İz Bırakan Uçak Kazaları

Uçak kazalarında yaşanan can kayıplarının çok fazla olması, kaza sonrası oluşan infialin uzun yıllar etkisinin sürmesine neden olmaktadır. Bu kazalardan biri de, 1985 yılında yaşanan Hindistan hava yollarına ait uçak kazasıdır. Tarihte iz bırakan uçak kazaları arasında her zaman anılan bu kazanın gelişim seyri ise şöyle olmuştu. 23 Haziran 1985 yılında Kanada’dan Yeni Delhi havalimanına iniş için havalanan Boeing 747 tipi Hindistan Hava Yolları uçağı, Londra istikameti üzeri seyir halinde iken ansızın kule ile irtibatı kesiliyor. Sinyalin kesildiği noktada arama kurtarma gemileri hemen arama çalışmalarını başlatmış. Sinyalin kaybolmasından iki saat sonra arama gemileri uçağın enkazına Atlas Okyanusu açıklarında ulaşıyorlar. Tüm personel dahil, toplam 329 yolcudan kurtulan olmuyor. Yapılan incelemeler sonucunda, son anda uçak biletini iptal edip, yalnızca valizinin Yeni Delhi’ye götürülmesini isteyen yolcunun valizinde, bomba olduğu anlaşılıyor.

Küçük Bir Hata, Büyük Bir Kaza.

2 Ekim 1996 yılında Peru Lima 603 sefer sayılı uçak Şili’ye varmak üzere havalanır. 61 yolcu ve 9 personelli Boeing 757 tipi uçağın kalkışta, göstergesinin sıfırda takılı kalması ile zor anlar yaşanmaya başlanıyor. Kör uçuş denilen bir bölüme geçen pilotaj ekibi iniş yapmaya karar vererek, kuleye yüksekliklerini soruyorlar. 7000 fit yükseklik cevabını alan kaptan inmek istediğinde uçağın kanadı birden yere değiyor, aynı süratle uçak denize çakılıp batıyor. Kazanın nedeni ise bizlere küçük bir hata, büyük bir kaza dedirtecek türden. Uçak bakım ekibi, sinyal vericileri temizlerken bantlıyorlar, temizlik bitimi, bantları sökmedikleri için kule uçağın sinyalini yanlış algılıyor. Bu elim kazada maalesef, hiçbir yolcu kurtulamamıştır.

Acı Son, Futbolcu Sala, Sonsuza Transfer Oldu.

Arjantinli Futbolcu Emiliano Sala, Fransız Ekibi Nantes’den, Galler ekibi Cardiff City’e transfer olunca, takım çalışmalarına katılması için özel uçak kiralanmıştı. 21 Ocak 2019 tarihinde Sala’yı Taşıyan N264DB kuyruk numaralı özel uçak aniden Manş denizi üzerinde kayboluyor. Uçak Manş denizi derinlerinde bulundu ve içinden çıkan cesedin Futbolcu Salaya ait olduğu tespit edildi. Gazeteler, genç futbolcu için son başlığı atıyorlardı. Acı son, Sala, sonsuza transfer oldu.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir