1. Anasayfa
  2. Uçak Kazaları

Tarihin Gördüğü En İlginç Uçak Kazaları

Tarihin Gördüğü En İlginç Uçak Kazaları
0

Tarihin gördüğü en ilginç uçak kazaları her zaman merak konusu olmuştur. Bu makale en ilginç 7 uçak kazası hakkında bilgi vermek için yazılmıştır.

Uçak Kazaları Neden Olur?

Uçaklar, diğer ulaşım araçları ile karşılaştırıldığında her zaman daha güvenli olduğu bilinmektedir. Bir uçağın kaza yapma olasılığı 11 milyonda 1 olarak belirtilmiştir. Bir yılda sadece üç veya dört kez uçak kazası oluyor. Karadaki ulaşım araçlarının kaza yapma olasılığı neredeyse saniyede birdir.

Uçak kazalarının insan hatası ve teknik hatalar olmak üzere iki nedeni vardır. Havayolu firmaları bu nedenleri düzeltmek adına, eğitimli personellere daha fazla yatırım yapmaktadır ve günümüzde uçak kaza oranları daha da azalmaktadır.

Tarihteki En İlginç 7 Uçak Kazası

  • Uçuş 19
  • EgypAir Flight 990
  • Stardust
  • Tiger Line Flight 739
  • PanAm Flight 7
  • USAir Flight 427
  • Air France 447

Uçuş 19 Uçak Kazası

Amerika Birleşik Devleti donanma üyesi Charles Taylor önderliğinde yönetilen uçaklar 5 Aralık 1945’te Florida’dan yola çıkmıştır. Eğitim başlamasından itibaren 90. dakikada pilotlarda dikkat dağınıklığı meydana gelmeye başlamıştır. Alınan bilgilere göre o dakikalarda Charles Taylor’un pusulası da arızalanmıştır.

Arızalanma sonucu olaya müdahale etmeye çalışan kule, öğrencilere geri dönmeleri adına batı yönüne gitmelerini anons etmektedir fakat Charles Taylor, ekibini pusulasız düzenli olmayan bir rotada ilerletmeye devam etti. Ardından uçakların kule ile bağlantısı koptu ve ekipten bir daha haber alınamadı. Charles Taylor ve ekibini bulmak adına gönderilen kurtarma uçağı, aynı gece ortadan kayboldu ve bu ilginç olay tarihe geçti.

EgypAir Flight 990 Uçak Kazası

EgypAir Mısır Havayollarına aittir. Uçak 31 Ekim 1999 tarihinde Atlantik Okyanusu’na düştüğünde, 217 kişi hayatını kaybetmiştir. Mısır Sivil Havacılık Otoritesi kazayı detaylı araştıramadığından Amerikan Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu davayı devraldı ve suikast olabileceği sonucuna vardılar. Fakat detaylı incelenmediğinden, bir çok sonuç ortaya atılmış ve bu yüzden olay gizemini hala korumakta.

Stardust Uçak Kazası

Kaza,Buenos Aires’ten Santiago’ya yolculuğa çıkan Stardust tipi bir uçağın, 2 Ağustos 1947 yılında And Dağları’nda aniden ortadan kaybolmasıyla gündeme oturmuştur. Araştırmalar sonucu radyo operatörüne Mors Alfabesi ile bırakılan ‘STENDEC’ notu bırakılmıştır. 1997 yılında bir grup dağcı, uçağı bir buzula gömülü halde buldu. Uçak bulunmuş fakat notun gizemi hala çözülememiştir.

Tiger Line Flight 739

Uçak Kaliforniya’dan Vietnam’a seyahat ederken, havada ortadan kayboldu. Uçağın kaybolduğunu gören görgü tanıkları, gökyüzünde ışıklar meydana geldiğini belirtirken, uçağa bir daha ulaşılamadı.

PanAm Flight 7 Uçak Kazası

8 Kasım 1957’de dünya gezisi amacıyla uçuşa çıkan uçak Pasifik Okyanusu’na düşmüş ve 44 kişi hayatını kaybetmiştir. Uçak enkazına bir hafta ardından ulaşıldı fakat kaza sebebi bulunamadı. Bununla birlikte yapılan otopsi sonucunda, cesetlerde karbonmonoksit gazına rastlandı fakat sebebi çözülemedi.

UsAir Flight 427 Uçak Kazası

Chicago’dan Pittsburgh’a havalanan uçak, 10. Dakikada arızanmış ve saatte 500 km hız ile düşmüştür. Kazanın nedeninin 1-2 hafta içinde belirlenmesi beklenirken sonuç elde etmek 4 yıl sürmüş, uçağın dümeninde hata olduğu belirtilmiştir.

Air France 447 Uçak Kazası

31 Mayıs 2009’da meydana gelen kazada uçak Atlantik Okyanusu üzerinde konum bildirmiş fakat saatler önce düşmüştü. Parçaları bulunan uçağın kara kutusundan 30 gün sonra sinyal alınmamaya başlandı. 2011’de kara kutu ve cesetlere ulaşılabildi fakat uçağın düşüş sebebi hala bilinmemekte.

Yaşanan ve gizemini koruyan en ilgin uçak kazalarının bazıları yukarıda açıklanmıştır. Fakat bu olaylar uçakların güvenli bir ulaşım aracı olduğunu değiştirmiyor çünkü Karayollarında kullanılan diğer araçlar, bir günde yüzlerce ilginç kazaya sebebiyet verebiliyor.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir