1. Anasayfa
  2. Uçak Kazaları

Tarihte Hüzünle Anılacak Olan 2 Uçak Kazası

Tarihte Hüzünle Anılacak Olan 2 Uçak Kazası
0

Türk havacılık tarihinde de yaşanan pek çok kazanın sebepleri tartışılmaya devam ederken, ülkemizde ve dünyada infial yaratan bazı uçak kazaları, Tarihte hüzünle anılan uçak kazaları arasında yerini almıştır.  12 Ağustos 1985 yılında yaşanan Tokyo’daki Uçak kazası bu kazalar arasında sayılabilir.  Tokyo havaalanından kalkan Boeing-747SR-46 numaralı uçak, havalandıktan 12 dakika sonra kopan bir parçası nedeniyle dengesini kaybetmişti. Bu parça dikey kuyruktu ve denge sağlanamıyordu. Yarım saat sonra ise tamamen kontrolü kaybedilen uçak, Takamagahara dağına çarparak infilak etti. Dünyanın en büyük hava yolu felaketlerinin başında gelen bu kazada 520 kişi hayatını kaybetmiş, 4 kişi ise yaralı olarak kurtulabilmişti.

Tarihin En Ölümcül Uçak Kazası “Tenerife”

Tarihin gördüğü en büyük Uçak kazası olan Tenerife kazası tarihin en acı ölümcül uçak kazası olarak bilinmektedir. İspanyanın Tenerife adasındaki Los Rodeos havalimanından kalkmakta olan KLM hava yollarına ait Boeing 747 tipi yolcu uçağı daha pistten kalkmadan, Pan Am Hava Yollarına ait Boeing 747 model uçak ile şiddetli bir şekilde çarpıştı. Havacılık tarihine en büyük uçak kazası olarak geçen bu elim hadisede 583 yolcu hayatını kaybetmişti.  27 Mart 1977 tarihinde vuku bulan bu kazanın yası, yıllar geçmesine rağmen aynı tazelikte tutulmaya devam ediyor.

2020 Yılında Yüreğimizi Burkan Uçak Kazası

24 Şubat tarihinde Sabiha Gökçen Havaalanına inmek isterken sert düşüşle kaza yapan Pegasus havayollarına ait PC2193 sefer sayılı Boeing 737 model uçak, pistin dışına sürüklenip parçalanarak durabildi.  2020 yılında yüreğimizi burkan uçak kazası olan bu hadisede, 3 kişi hayatını kaybetti, 180 kişi ise yaralandı. Uçak saat 17:05 de Adnan menderes Havalimanından ayrılarak Sabiha Gökçen Havalimanına iniş yapmak için yola çıkmıştı. Kulenin pas geçmesini tavsiye ettiği uçağın pilotu risk alarak iniş yapmak isteyince, kontrolü kaybetmiş ve uçak sert iniş neticesinde parçalanarak, pist dışına sürüklenmişti. Kaza sonrası uçuş güvenlik kurallarının tartışıldığı süreçte, tüm havayolu şirketlerinin ciddi eksiklikler ile uçmaya devam ettikleri anlaşılmış ve denetimler arttırılmıştı. Uçağın kaptan pilotu kazada suçlu bulanarak tutuklandı.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir