1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri

Tarihten Günümüze Füzeyle Vurulup Düşürülmüş Yolcu Uçakları (Hikayeleriyle)

Tarihten Günümüze Füzeyle Vurulup Düşürülmüş Yolcu Uçakları (Hikayeleriyle)
0

Tarihin derinliklerinden günümüze kadar uzanan ve hikayeleri ile oldukça dikkat çeken bir çok enteresan olay vardır. Bu olayların başında ise yolcu uçaklarının askeri füzeler ile vurulup düşürülmesi olmaktadır. Bu durum oldukça ilginçtir.

Çünkü yolcu uçaklarının sivil olması ve tüm hava sahalarından geçiş hakkı olduğu bilinen bir gerçek olmaktadır. Yolcu uçaklarının füzeler ile vurulması hem sivil zayiata hem de savaşa kadar uzanabilecek bir durum olmaktadır. Tarihte bu durum ile ilgili birçok örnek vardır.

Ancak üst perdeden bakıldığında devletler arasında yer alan gerginlik ile oluşan tırmanma durumu sonucunda yolcu uçaklarının misilleme ile vurulduğu görülür. Sivil insanları taşıyan yolcu uçaklarının ilgili devletin hava sahasında vurulması yine ilgili devlete olan bakışları ve güveni oldukça yıpratır.

İran İslam Cumhuriyeti’nin Ukrayna Hava Yollarına Ait Yolcu Uçağını Füzeler İle Vurması

Yaklaşık bir ay önce yaşanan ve tüm dünyayı hayrete düşüren bir olay olarak bilinir. İran Ukrayna’ya ait yolcu uçağını iki defa füzeler ile vurmuştur. Olayın gerçekleştiği gece İran da anormal bir gece yaşanıyordu.

İran hükumeti ABD’ye ait iki askeri üssü vurmuştu. Bunun nedeni ise Kasım Süleymani’nin ABD tarafından öldürülmüş olmasıdır. İran ABD üslerini vurduktan sonra panik dolu anlar yaşadı. Hiyerarşik bir sistem içinde hareket edemedi. Askeri üs vurulduktan 2 saat sonra İran da bir yolcu uçağı düştü. Bu yolcu uçağı kalktıktan kısa bir süre sonra düştü. Olayın uluslararası medya da yayınlanmasından sonra İran’dan yalanlama geldi. Çünkü uçağı İran’ın vurduğu söyleniyordu. İran ik etapta bu durumu yalanladı.

Ancak sabah saatlerinde uçağın kalktıktan kısa bir süre sonra vurulduğunu gösteren bir video vatandaşlar tarafından paylaşıldı. Bu video da İran Ukrayna’ya ait yolcu uçağını iki kere füze ile vurmuştu. Videonun ortaya çıkmasının ardından İran yetkilileri olayı kabullendi ve özür yayını yaptı. Uçakta Ukrayna, İran, İngiliz ve Kanada kökenli 180 yolcu bulunuyordu.

İran’ın uçağı iki defa vurması ise çeşitli spekülasyonlara neden oldu. İran açıklamasında ABD’ye yönelik saldırının ardından bu uçağın bir tehdit olduğu anlaşıldı ve buna binaen vuruldu. Uçağı vuran yetkililer kısa sürede cezalandırılacak dedi.

Ancak uçağın iki kere vurulması uçak da ajan olduğu ve İran istihbaratının bu ajanları kaçırdığı söylentilerini ortaya çıkardı. 2020 yılının ilk günlerinde meydana gelen bu durum sonucunda birçok hava yolu İran’a olan uçuşları erteleme kararı almıştır. İran özür mesajında tazminat sözü vermiştir.

Malezya Hava Yolları MH17 Seferi

2014 yılında Amsterdam’dan Kuala Lumpur’a hareket eden Malezya hava yollarına ait yolcu uçağı Ukrayna’nın Donestk bölgesinden geçerken düştü. Uçağın düşme nedeni ise füze ile vurulması olarak açıklandı. Malezya hava yollarına ait bu uçak Sovyet yapımı olan BUK füzesi ile vurulduğu yapılan incelemeler sonucunda açıklandı. Uçağın vurulması sonucu 298 kişi hayatını kaybetti. Uçak 17 Temmuz 2014 yılında düşürüldü. Bu olayda tüm gözler Rusya’ya çevrildi. Fakat Rusya bu durumu kabul etmedi. Daha sonra Ukrayna tarafından yapılan açıklamaya göre uçak Donetsk bölgesinde Rus yanlısı teröristler tarafından vurulduğu söylendi.

Peru’da Vurulan Yolcu Uçağı

Olay 2001 yılında gerçekleşti. Vurulan yolcu uçağı küçük bir jet yolcu uçağıydı. Uçağın vurulması sonucu iki kişi hayatını kaybetti. Daha sonra yapılan açıklamalarda uçağın CIA tarafından vurulduğu belirlendi.

CIA uçağı uyuşturucu taşıdığı gerekçesi ile vurmuştu. Fakat bu yanlış bir istihbarat bilgisi olmaktaydı. Daha sonra ABD tarafından yapılan açıklamada hata kabul edildi. Hayatını kaybeden kişilerin ailelerinden özür dilendi. Ayrıca ABD ölen kişilerin ailelerine 8 milyon dolar tazminat ödedi.

Sibirya Hava Yolları 1812 Yolcu Uçağının Vurulması

4 Ekim 2001 yılında Sibirya hava yollarına ait yolcu uçağı Karadeniz üzerinden geçtiği sırada vuruldu. İsrail’den yola çıkıp Rusya’nın Novosibirsk şehrine gitmeyi amaçlayan uçağın Karadeniz üzerinde vurulması ilk etapta bir terör saldırısı olarak algılandı. Fakat daha sonra ABD tarafından yapılan açıklamada uçağın Kırım üzerinden atılmış olan S-200 füzesi ile vurulduğu söylendi. Rus hükumeti de bunun doğru olduğunu söyledi.

Ardından Ukrayna hükumeti füze tatbikatı sırasında vurulan uçak için sorumluluklarını kabul etti. Ukrayna hükumeti hayatını kaybeden 78 yolcu için özür açıklaması yaptı ve her bir yolcu için 200 bin dolar tazminat ödemesini kabul etti.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir