1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri

THY Çalışanlarından %10 Kesinti İddiası

THY Çalışanlarından %10 Kesinti İddiası
THY çalışanlarından kesinti iddiası
0

Ekstra Kesinti

Geçtiğimiz dönemlerde %35 çalışan kesintisi ile gündeme gelen Türk Hava Yolları şimdi de ekstra %10 kesinti iddiası ile çalkalanıyor.

Covid-19 salgınının neden olduğu krizden sonra Türk Hava Yolları %50‘lik bir çalışan kesintisi ile gündeme gelmişti. İlerleyen dönemlerde bu söylentiler %35 olarak duyuldu. En son ortaya koyulan iddia ise %10 çalışan kesintisi oldu. Kriz etkisini sürdürürken THY çalışan kesintisi ile gündeme gelmeye devam ediyor.

Bildiğiniz üzere THY, sendika ile anlaşmaya varmış ve protokole bağlanmıştı. Bu anlaşmaya göre pilotlardan %50, kabin ekibinden %35 ve diğer çalışanlardan %30 kesinti yapılmasına karar verilmişti. %10‘luk iddianın çok konuşulmasının en büyük sebebi ise ekstra bir kesinti olarak lanse edilmesi oldu.

Ek olarak yeni kabin amiri olmuş kişilerin amirliklerinin alınacağı ve düz memur gibi çalışacaklarına dair karar alındığı, bu kararların önümüzdeki günlerde yürürlüğe girmesi için tebliğler yapılacağı gibi fısıltılarda iddialar içerisinde yer alıyor.

Sendika ile yapılan anlaşma ile pandemi sürecinde THY‘nin ayakta kalmasını sağlayacak ve finansal açıdan tasarruf edilecek bir yol bulunmuştu. Bu protokolün 2021 senesinin sonuna kadar devam edeceği ve sonrasında da her şeyin eski haline döneceği şeklinde karar alınmıştı.

Fakat yaklaşık 1 haftadır personeller arasında yeni bir kesintinin olacağına dair söylentiler devam ediyor. Söylentiye göre kesinti bu 2020 sonuna kadar geçerli olacak. Bu bilgi hakkında henüz net bir açıklama gelmedi. Ancak personeller arasında sıkça ifade ediliyor.

Türk Hava Yolları’nın bahsi geçen kesintiyi tek taraflı yapma yetkisinin olup olmadığı hakkında net bir bilgi bulunmuyor. Fakat olası bir kesintiden sonra çalışanların olumsuz etkilenmesi kaçınılmaz bir durum gibi görünüyor.

Krizden etkilenen büyük ölçekli havacılık şirketleri, finansal sorunlara karşı çalışanlardan kesinti yaparak hem personeller hem de kamu tarafından tepki çekiyor. Şirketlerin bu gibi durumlarda kesinti yerine farklı finansal tasarruflara gitmesi bekleniyor.

Dilerseniz ”Bingöl’de Öğretmen ve Öğrencilerden İHA Projesi” haberimize de BURADAN ulaşablirsiniz.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir