1. Anasayfa
  2. Uçaklardan Haberler

Türbülans Uçaklar İçin Gerçekten Tehlikeli mi?

Türbülans Uçaklar İçin Gerçekten Tehlikeli mi?
0

Uçak korkusu için türbülans kavramı oldukça tehlikeli bir kavram olarak algılanır. Ancak türbülans genelde uçakların çalışma sistemini çok fazla bilmeyenler için büyük bir sorun olarak ortaya çıkar. Türbülans esasında gemiler için dalgaların taşıdığı anlamı taşır.

Türbülans Nedir, Neden Olur?

Türbülans özellikle uçaklar ile çok yakın olmayanlar için büyük bir korku olarak öne çıkar. Ancak türbülans yolcuların korkacakları kadar büyük bir sorun değildir. Öncelikle bilinmesi gereken tüm uçaklar üretim aşamalarında ve daha sonraki rutin kontrollerinde türbülansa dayanıklı durumdadırlar. Türbülansın oluşumu için de pek çok etmen bulunmaktadır. Şiddetli rüzgar, havanın aşırı bulutlu olması, bölgedeki coğrafi koşullar, hava şartları, uçakların birbirine olan mesafeleri gibi durumlar türbülans yaratabilir.

Fakat yolcuların uçak içinde hissetmiş oldukları türbülans genelde dışarıdaki türbülanstan çok daha güçlü olmaktadır. Yolcuların şiddetli bir irtifa kaybı olarak hissettikleri durum esasında 30 – 40 metreden fazla olmamaktadır. Türbülanslar güç olarak hafif, orta ve şiddetli olacak şekilde sınırlandırılırlar. Hafif olanlarda bir eşya sağa sola doğru hareket edebilir. Kabin de bu esnada servise devam eder. Orta seviyelerde ise bir bardaktaki su yere dökülebilir. Tutunmadan kabin içinde hareket etmek de zor hale gelir. Yolcular da kemerlerini bağlamak durumunda kalabilirler. Şiddetli olan türbülans ise kabin içindeki her şeyi sağa sola savurur ve dolaplardan eşyalar düşebilir.

Türbülansın Olması Tehlikeli midir?

Türbülans tehlikeli olabilmektedir ancak bu durum çok şiddetli türbülansın yaşanması ile mümkün olur. Genelde karşılaşılan türbülanslar hafif ya da orta seviyedeki etkilerdir. Bu yüzden bir yolcunun çok şiddetli türbülansa rast gelmesi oldukça düşüş bir ihtimaldir. Yine de pilotlar bu duruma karşı çeşitli önlemler almaktadır. Pilot en doğru rotayı hava durumuna göre seçmektedir. Bu rotada karşılaşabileceği türbülanslardan ise önceden haberdar olur. Bu yüzden daha türbülans başlamadan rotasını değiştirir. Ancak hafif ve orta şiddette olacak türbülanslar için pilot vakit kaybı olmaması için rota değiştirmek istemeyebilir. Böyle durumlarda da pilot uçağın kontrolünü en iyi şekilde sağlar ve türbülanstan yani şiddetli hava dalgasından sorunsuz şekilde çıkmış olur.

 

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir