1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Türk Hava Yolları ve Pegasus Karşılaştırması: Hangisi Daha İyi?

Bir noktadan diğerine gideceğimiz zaman aklımızdan bazı sorular geçer. Ödediğimiz bedelin en iyi karşılığını alabileceğimiz bir firmayı tercih ederek A noktasından B noktasına gitmeyi seçeriz. Türkiye pazarını ele aldığımızda karşımızda en büyük iki dev marka var.

Türk Hava Yolları ve Pegasus Karşılaştırması: Hangisi Daha İyi?
0

Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları arasında bir versustan kim önde?

Bu kıyaslamanın farklı perspektifte değerlendirilmesinden önce bazı teknik veriler ile çıkarım yapmamız doğru olacaktır. Günümüz pandemi koşullarından dolayı hava yolu firmaları 2020 yılında tam kapasite ile uçuşlarını gerçekleştiremedi. Bu sebep ile karşılaştırma verilerini 2019 yılı üzerinden yapmanın daha sağlıklı olacağını düşünüyoruz. THY 1933 yılında devlet bünyesine bağlı olarak kurulmuş ve ilerleyen yıllarda anonim şirketine dönüşerek sermaye şirketi haline gelmiştir. Pegasus ise 1990 yılında kurulmuş charter seferleri ile hayatına başlamıştır. Aslında sadece kuruluş yıllarına bakıldığında iki firmayı kıyaslamanın doğru olmadığı görülmektedir. Fakat Türkiye iç hatlar pazarındaki talepler genel olarak ekonomik açıdan değerlendirilmektedir. Pegasus iç hatlarda dominant bir pazarlama anlayışı ve low cost modelinin uyguladığı için tercih sebebi olmaktadır. Bahsedilen model yüzünden çeşitli kısıtlamalar gelmektedir. Tamamen arz-talep ilişkisini değerlendiren Pegasus, güçlü marka kimliğini bu doğrultuda ilerletmektedir.

İç hat yolcu taşımadaki durumlar?

2019 iç hat verilerine baktığımızda ise 87 yıllık deneyimin ön plana çıktığını görmekteyiz. Türk Hava Yolları ve Pegasus karşılaştırmasındaki iç hat yolcu sayıları şöyledir. Pegasus 2019 yılındaki verilere göre 15 milyon 660 bin yolcuyu taşımıştır. Buna karşılık olarak THY ise 30 milyon 280 bin yolcusunu iç hatlarımızda taşıyarak bu karşılaştırmadaki yerini de belli etmiştir.

Filo büyüklüğü konusunda THY 357 uçak ile Pegasus’un 87 uçağını açık ara fark ile geçmektedir. Uçak sayılarının çokluğundan dolayı ve son yaşanan 737 MAX krizi ile uçaklarını filoya dahil edemeyen THY’nin filo yaşı ise 6,8 yıldır. Bu istatistik ile dünyanın en geç uçak filosuna sahip hava yolları arasında 14. Sırada kendisine yer bulmayı başarmıştır. Pegasus’un ise 5,1 yıllık uçak yaşı kendisine bakım ve onarım maliyetlerinden tasarruf olarak geri dönmektedir.

>> Daha önce THY ve Pegasus filosu karşılaştırması yapmıştık buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz <<

Genel Olarak Değerlendirme Sonucu

Karşılaştırmanın iki firmanın farklı yıllarda kurulmasından dolayı doğru olmadığını ancak aynı pazarda olduklarından dolayı yapıldığını belirtiriz. Bu veriler doğrultusunda baktığımız perspektiften Türk Hava Yolları’nın Pegasus Hava Yolları’ndan önde olduğu görülmektedir. İki markamızın da küresel ölçekte daha da büyümesi bizim lehimize sonuçlanacaktır.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir