1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Türkiye ilk Gerçek Drone Uçak Gemisi Yapabilir mi?

Türkiye ilk Gerçek Drone Uçak Gemisi Yapabilir mi?
0

Ünlü Forbes dergisi Türkiye’nin ilk gerçek drone uçak gemisi yapabileceğini öne sürdü. Bayraktar şirketi tarafından üretilen SİHA’ların bundan böyle denüz kuvvetlerinde görev yapabileceğine değinen dergi, Türk donanmasının da TCG Anadolu’yu dünyanın ilk gerçek drone uçak gemisi olarak dönüştürmenin mümkün olabileceğine işaret etti.

İlk Gerçek Drone Uçak Gemisi

ABD’de yayımlanan ve dünyaca ünlü olan Forbes dergisi tarafından Türkiye’nin yeni nesil F-35 savaş uçakları yerine SİHA’ları kullanacağı konusu ele alındı. Bayraktar şirketi tarafından üretilen SİHA’ların bundan böyle deniz kuvvetlerinde kullanabileceği aktarıldı. TB-3 SİHA modelinin üç boyutlu görüntülerine yer verilen dergide şu ifadelere yer verildi: “TB-3’ün kanatlarında katlama yapılabiliyor, TCG Anadolu gemisine iniş yapabilecek. Deniz kuvvetlerine önemli katkı sunacak.”

Ayrıca yazıda uzun bir şekilde drone sistemi de ele alındı. Açıklamalardan başlıklar şu şekilde: “Türk savunma sanayisinin TB-2/3 model sabit kanatlı olan SİHA’lar gemiden fırlatılabilecek. Bir tür vinç makara sisteminin rampa ile birleştirilmesi sonucunda Türk donanmasının yeni saldırı gemisi Anadolu’yu ilk gerçek SİHA uçak gemisine dönüştürebilir.”

“Anadolu’dan Savaş Uçağının Kalkması Olası Değil”

Yapılan açıklamada Anadolu gemisinden savaş uçağının kalkamayacağı da değinildi: “Söz konusu düzenleme ile birlikte Anadolu’nun insanlı uçaklar konuşlandırma ve fırlatması da sağlanmalı. Fakat 231 metre uzunluk, 32 metre genişlik ve uçuş güvertesi de 202 metre olan Anadolu güvertesinden kalkış yapabilecek uçak geliştirmesi çok olası değil. Gemi merkez hattında bir vinç ve kasnak yer alıyor. Kablo, güvertede prova rampası hattınca TB-2/3’ün fırlatılmaya hazır bulunduğu noktaya kadar uzunluk gösteriyor. Vincin drone’u da güverte boyunca rampadan yukarıya sürüklemesi tahmin ediliyor. Bu durumda da 6,5 metre uzunluğunda TB- 2/3’ün 100 beygir gücünde olan motorun itme gücü ile birleşmesi halinde pervaneli SİHA 300 kiloluk yükün büyük kısmını havada uçuş yapmaya uygun hale getirebilir,” denildi.

Ayrıca haberde Anadolu’nun eksik noktalarına değinildi. Buna göre pek çok havacılık gemisinde olduğu gibi fırlatma düzeneğinden yoksun olduğu ifade edildi. Geminin ayrıca F35-B programı kapsamında da tasarlanmış olduğuna vurgu yapıldı. Buna rağmen geliştirmeler ile Anadolu’nun ilk gerçek drone uçak gemisi olabileceğinin altı çizildi.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir