1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri

Türkiye’de Geliştirilen Gözlem Radarı İlk Görevine Hazırlanıyor

Türkiye’de Geliştirilen Gözlem Radarı İlk Görevine Hazırlanıyor
0

TÜBİTAK BİLGEM ve DHMİ tarafından geliştirilen Milli Gözetim Radarı (MGM), Gaziantep Havalimanı’nda önümüzdeki hafta resmen teste başlayacak.

TÜBİTAK BİLGEM ve Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) tarafından geliştirilen Milli Gözetim Radarı (MGM) göreve başlıyor. Gaziantep Havalimanı’nda kullanılacak radarın inşaatı tamamlandı. Test çalışmaları ise yakında başlıyor.

Milli Gözetim Radarı (MGM), Türkler tarafından geliştirilen ilk sivil havacılık amacıyla kullanılacak ilk yaklaşım radarı olma özelliği taşıyor. Hava trafik kontrolünde kullanılmasıyla birlikte uçakların iniş ve kalkışının Türkiye’de geliştirilen radarla takip edilmesi sağlanacak.

Milli Gözetim Radarı, tam yedekleme özelliğine sahip birincil gözetleme radarı PSR ve ikincil gözlem radarı SSR’den oluşuyor. PSR radarı, S bantta çalışarak 112 kilometre menzile ve 8,5 kilometre azimut kapsama alanına sahip bulunuyor. SSR radarı da MODE-S desteği sağlıyor.

MGR; hava hedeflerini, yağış şiddetini ve yağış bölgelerini tespit edebiliyor. Statik kargaşayı azaltma, uzaktan izleme, video kayıt ve ASTERIX formatında raporlama yeteneklerine sahip.

PSR sisteminin tam yedeklilik testleri ve fabrika kabul testleri tamamlandı. Sistemin saha kabul test süreci ise 24 Şubat’ta başlamıştı.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir