1. Anasayfa
  2. Uçak Kazaları

Türkiye’de Yaşanmış Büyük Uçak Kazaları

Türkiye’de Yaşanmış Büyük Uçak Kazaları
0

Sivil Havacılık tarihine damga vuran Türkiye’de yaşanmış büyük uçak kazaları yetkililerin gerekli tedbirleri alması için birer ders niteliği taşır. Ölü sayısıyla havayolu güvenliğine darbe olarak nitelendirilecek uçak kazalarına hep beraber göz atalım.

Isparta – Boeing 727/TC-JBH Kazası

19 Eylül 1976’da yaşanan kazada 154 kişi hayatını kaybetmiştir. Türkiye’de yaşanan ve en çok ölü sayısı bulunan bu kaza İstanbul-Antalya seferini yapan tescilli TC-JBH tescilli bir Boeing 727’de gerçekleşti. Isparta/Kartepe’ye düşen uçaktan sağ çıkan olamadı.

Diyarbakır – Avro RJ-100/TC-THG

8 Ocak 2003’te meydana gelen kazada 75 kişi yaşamını kaybetmiştir. Ani çıkan sise bağlı olarak görüş mesafesinin düştüğü kazada pilotaj hatası yapılmış ve bu hatanın bedelini 75 kişi canıyla ödemiştir. Uçakta hayatta kalmayı başaran 5 kişinin varlığı, havayolu güvenliğinin umudu olmuştur.

Trabzon – Yakolev 42D/UR-42352

26 Mayıs 2003’te yaşanan kazada NATO tarafından görevlendirilen İspanyol barış gücü askerleri, Afganistan’dan evlerine dönmek için yola çıkmışken, Trabzon’un Maçka ilçesi civarında düşen uçakta hayatlarını kaybetmiştir. Pilotaj hatası nedeniyle yaşanan kazada uçakta bulunan tüm yolcu ve mürettabat ölmüştür.

İzmir – Fokker F-28/TC-JAO

26 Ocak 1974’te meydana gelen kazada 66 kişi yaşamını kaybetmiştir. İzmir-İstanbul seferi için pist başı yapan ve kalkış için hızlanan uçak 10 metre yükseldikten sonra düşmüştür. Kazanın nedeni yıllar sonra ortaya çıkarken uçakta bulunan 7 kişi şans eseri hayatta kalmıştır.

Van – Boeing 737-400/TC-JES

Ankara-Van seferini yapan uçağın pilotu, düşük görüş mesafesi uyarısına rağmen inmek konusunda ısrarcı olmuş ve kaza yaşanmıştır. 76 kişinin olduğu uçakta 57 kişi bu kaza sonucu hayatını kaybetmiştir.

Isparta – McDonnell Douglas MD-83/TC-AKM

İstanbul-Isparta seferini yaparken inişe hazırlandığı anda düşen uçakta bulunan 57 yolcunun tamamı hayatını kaybetmiştir. Yapılan çalışmaların ardından kaza nedeninin pilotaj hatasına eklenen teknik sorunlar olduğu tespit edilmiştir. Bir seminer için Isparta’ya giden bilim insanlarının varlığı bu kazanın üzerindeki sır perdesinin hala aralanamamasının temel sebebidir.

Ankara – Sud Aviation Caravelle/OY-KRB

Esenboğa Havalimanı’nın 03 nolu pistine yaklaşırken bölgeye sadece 10 km kala düşen uçakta bulunan 42 kişinin tamamı yaşamını yitirmiştir.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir