1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri

Türkiye’nin Kaç Yangın Söndürme Uçağı Var?

Türkiye’nin Kaç Yangın Söndürme Uçağı Var?
0

Türkiye’nin kıyı kesimlerinde eş zamanlı olarak başlayan yangınlar kontrol altına alınamazken yangın söndürme uçakları tekrar gündeme geldi. Yangın söndürme uçakları orman yangınlarının kısa sürelerde kontrol altına alınması için büyük önem taşıyor. Ancak Türkiye’nin yeterli sayıda yangın söndürme uçağı olmadığından yangınlara müdahale edilemiyor.

Yangın Söndürme Uçaklarının Sayısı

Yangın söndürme uçaklarının sayısı resmi rakamlara göre 3 olarak belirtiliyor. Türkiye gibi geniş sayılacak bir coğrafyada ise 3 adet uçak son derece düşük bir rakama karşılık geliyor. 2009 yılında alınmış 9 adet CL-215 yangın söndürme uçağı olduğu ifade ediliyor. Ancak 2019 yılında Türk Hava Kurumu elinde 6 adet uçak olduğu ve 3’ünün kullanılmadığı, aktif olarak 3 adet olduğu belirtilmişti.

Yangın söndürme uçakları orman yangınları için büyük avantaj sağlarken Türkiye’de 3 adet yangın söndürme uçağının olması ise tartışmaları beraberinde getirdi. Akdeniz ülkelerinde ise uçak sayısının oldukça fazla olduğu görülüyor.

Akdeniz Ülkelerindeki Yangın Söndürme Uçağı Sayıları

Yangın söndürme uçağı sayıları açısından Akdeniz bölgelerinde Yunanistan öne çıkıyor. Yunanistan’ın 28 adet yangın söndürme uçağı bulunuyor. CL-415 tipi olan uçaklar 6 tona kadar su taşıyor ve orman yangınlarına hemen müdahale edebiliyor. Ayrıca Pezetel tipi yangın söndürme uçağına da sahip olan Yunanistan bu sayede dar ormanlık alanlara da müdahale edebiliyor.

Fransa’da ise 29 adet yangın söndürme uçağı bulunuyor. 2 adet Canadair CL415, 10 adet Grumman S-2 Tracker, 4 adet Dash-8 Q400 ve 3 adet Beechcraft King Air 200 filoda yer alıyor. İspanya’da ise 17 uçaktan oluşan bir filo bulunuyor. Filoyu oluşturan modeller ise CL 125 ve CL 415 tipi uçaklardan oluşuyor.

İtalya’nın yangın söndürme uçakları ise 19 uçaktan oluşuyor. Filoda 415 ve 215 tipi uçaklar yer alıyor. Aynı zamanda İtalya’da özel bir kuruluş olan Babcock şirketinin de 100’ün üzerinde yangına müdahale etmek için hava aracı bulunuyor.

Bu rakamlar kapsamında orman bölgeleri çok olan Türkiye’nin neden 3 adet yangın söndürme uçağına sahip olduğu ise merak ediliyor.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir